Koniec ProteGO Safe. Aplikacja zostanie wygaszona

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wygaszeniu rządowej aplikacji stworzonej na potrzeby walki z pandemią koronawirusa. STOP COVID – ProteGO Safe, która kosztowała podatników co najmniej 4,5 mln złotych, zakończy swoje działanie za kilkanaście dni.

Aplikacja początkowo kosztowała podatników blisko 2,5 mln zł wydanych przez Ministerstwo Cyfryzacji, a z czasem rząd podjął decyzję o dołożeniu kolejnych 2 mln zł do tej wątpliwej inwestycji. ProteGO Safe, które miało umożliwiać samokontrolę stanu zdrowia i służyć do ostrzegania o potencjalnym kontakcie z COVID-19, w rzeczywistości było całkowitą porażką.

Koniec katastrofy

Biorąc pod uwagę ogrom problemów, które trawiły aplikację – od wadliwego interfejsu samej aplikacji, poprzez sposób przekazywania informacji przez rząd, na problemach z działaniem programu skończywszy, decyzja o wygaszeniu ProteGO Safe zdecydowanie jest trafna. Polski podatnik może mieć wręcz pretensje, że przyszła tak późno.

Wygaszenie aplikacji związane jest z nowelizacją obowiązujących przepisów. Aktualne takowe nie nakładają już kwarantanny na tzw. osoby z kontaktu. Zdaniem Głównego Inspektoratu Sanitarnego dzięki temu możliwa jest zmiana instrumentów służących do nadzorowania przestrzegania kwarantanny, przez co możliwa jest rezygnacja z ProteGO Safe.

Rezygnacja z ProteGO Safe została przedstawiona jako oszczędność pieniędzy. Zaoszczędzone w ten sposób środki mają zostać przeznaczone na wzmacnianie innych rozwiązań informatycznych. Jako przykład GIS podaje System Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej – SEPIS, który został zaprojektowany do zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii.

STOP COVID – ProteGO Safe zostanie wygaszone z końcem marca 2022 roku. GIS przypomina, że pomimo jej wyłączenia, nadal obowiązują zasady dotyczące noszenia maseczek, dezynfekcji rąk i zachowania odpowiedniego dystansu.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *