Koniec ProteGO Safe. Aplikacja zostanie wygaszona

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wygaszeniu rządowej aplikacji stworzonej na potrzeby walki z pandemią koronawirusa. STOP COVID – ProteGO Safe, która kosztowała podatników co najmniej 4,5 mln złotych, zakończy swoje działanie za kilkanaście dni.

Aplikacja początkowo kosztowała podatników blisko 2,5 mln zł wydanych przez Ministerstwo Cyfryzacji, a z czasem rząd podjął decyzję o dołożeniu kolejnych 2 mln zł do tej wątpliwej inwestycji. ProteGO Safe, które miało umożliwiać samokontrolę stanu zdrowia i służyć do ostrzegania o potencjalnym kontakcie z COVID-19, w rzeczywistości było całkowitą porażką.

Koniec katastrofy

Biorąc pod uwagę ogrom problemów, które trawiły aplikację – od wadliwego interfejsu samej aplikacji, poprzez sposób przekazywania informacji przez rząd, na problemach z działaniem programu skończywszy, decyzja o wygaszeniu ProteGO Safe zdecydowanie jest trafna. Polski podatnik może mieć wręcz pretensje, że przyszła tak późno.

Wygaszenie aplikacji związane jest z nowelizacją obowiązujących przepisów. Aktualne takowe nie nakładają już kwarantanny na tzw. osoby z kontaktu. Zdaniem Głównego Inspektoratu Sanitarnego dzięki temu możliwa jest zmiana instrumentów służących do nadzorowania przestrzegania kwarantanny, przez co możliwa jest rezygnacja z ProteGO Safe.

Rezygnacja z ProteGO Safe została przedstawiona jako oszczędność pieniędzy. Zaoszczędzone w ten sposób środki mają zostać przeznaczone na wzmacnianie innych rozwiązań informatycznych. Jako przykład GIS podaje System Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej – SEPIS, który został zaprojektowany do zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii.

STOP COVID – ProteGO Safe zostanie wygaszone z końcem marca 2022 roku. GIS przypomina, że pomimo jej wyłączenia, nadal obowiązują zasady dotyczące noszenia maseczek, dezynfekcji rąk i zachowania odpowiedniego dystansu.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *