Konto PUE ZUS ma niecałe 9 mln Polaków. Zobacz, jak je założyć

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przenosi swoją infrastrukturę do chmury, ale z niektórych usług wciąż korzysta stosunkowo mało osób. Konto w PUE ma niecałe 9 mln Polaków, a warto z niego korzystać, bo pozwala m.in. śledzić opłaty i składać wnioski.

ZUS przenosi swoje usługi do chmury, zgodnie z zapowiedzią z maja bieżącego roku. Wykorzystuje do tego Chmurę Krajową, co w praktyce ma pomóc głównie pracownikom, ale docelowo także klientom, którzy będą sprawniej obsługiwani. Jak podał Pulsowi Biznesu wiceprezes ZUS-u, Włodzimierz Owczarczyk, przeniesienie platformy PUE do chmury ma także wzmocnić niezawodność i bezpieczeństwo tego systemu.

Jednocześnie z PUE ZUS wciąż korzysta tylko część Polaków. Jak podała za pośrednictwem serwisu kurier-nakielski.pl Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim, konto w PUE ma tylko niecałe 9 mln osób. Apeluje, by założyło je więcej Polaków, a tym samym ułatwiło sobie obsługę bieżących spraw dotyczących m.in. wniosków kierowanych do ZUS-u.

Zgodnie z oficjalną informacją na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, konto w PUE pozwala obecnie:

  • przejrzeć dane zgromadzone w ZUS,
  • przekazać dokumenty ubezpieczeniowe,
  • składać wnioski i otrzymywać na nie odpowiedzi,
  • zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi z ZUS,
  • umawiać się na wizyty w jednostce ZUS.

Warto pamiętać, że dostępność i zakres funkcji w PUE jest różny, zależnie od tego czy użytkownik jest osobą ubezpieczoną, płatnikiem składek czy świadczeniobiorcą.

Jak założyć konto PUE ZUS?

Aby stworzyć konto PUE ZUS należy mieć ukończone 13 lat i odwiedzić stronę rejestracji, gdzie można rozpocząć proces zakładania nowego konta. Do potwierdzenia swojej tożsamości niezbędny będzie profil zaufany, kwalifikowany podpis elektroniczny lub konto w banku, który świadczy tego typu usługę.

W kolejnych krokach rejestracji trzeba wprowadzić dane kontaktowe (od niedawna zarówno e-mail, jak i numer telefonu), ustalić hasło do logowania oraz zaakceptować regulamin. Login zostanie wysłany wybraną drogą komunikacji elektronicznej, a więc e-mailem lub SMS-em. ZUS opisuje szczegóły w instrukcji w formacie PDF.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *