Kwantowa komunikacja coraz bliżej za sprawą rekordowo długiego czasu magazynowania kubitów!

Kwantowe przesyłanie danych może stać się faktem, a wszystko to dzięki rekordowo długiemu czasowi magazynowania kubitów. Kluczem do sukcesu jest tworzenie kryształów umożliwiających fotonom transfer ich kwantowego stanu do atomów w owym nośniku. Naukowcom udało się utrzymać informację przez 100 milisekund z niewielkim przekłamaniem.

Jednym z głównych osiągnięć ludzkości było stworzenie komputera kwantowego, krokiem dalej będzie natomiast komunikacja między takimi urządzeniami. Długodystansowa podróż tego typu informacji stanowi nie lada wyzwanie dla najwybitniejszych głów z całego świata. Wszystko za sprawą bardzo krótkiego czasu, w jakim możemy przechowywać kubity. Nowy rekord magazynowania tych specyficznych danych może okazać się przełomem w dziedzinie kwantowej telekomunikacji.

Kwantowe komputery oraz ich komunikacja coraz bliżej. Naukowcom udało się ustanowić nowy rekord.

Podczas gdy klasyczne komputery używają znanych nam bitów do przetwarzania informacji, ich kwantowe odpowiedniki wykorzystują tak zwane kubity, potrafiące znajdować się w dowolnych superpozycjach. Wspomniane cząstki mogą być transportowane przy pomocy światła, jednak istnieje pewien dystans, po którym sygnał należy wzmocnić, co niestety kończy się utratą cennego stanu kwantowego.

W rozwiązaniu tego problemu mają pomóc kryształy, dzięki którym fotony są w stanie przekazać informacje do atomów znajdujących się we wspomnianym nośniku. Tak zapisane dane można następnie odtworzyć do dalszego przesyłu. Pierwsza prezentacja tego rodzaju magazynu odbyła się już w 2015 roku, jednak trwałość takiej pamięci wynosiła zaledwie 0,5 milisekundy. Absolutnym minimum do praktycznego użycia rozwiązania jest jednak 10 ms. Najnowszy rekord wynoszący 100 milisekund może okazać się przełomowy, gdyż jest to aż dziesięciokrotność najkrótszego, wymaganego czasu. Ponadto, według Dr Mikaela Afzeliusa z Uniwersytetu Genewskiego, tak długi okres osiągnięto przy niewielkiej utracie wierności danych. Grupa naukowców uzyskała imponujący rezultat poprzez domieszkowanie kryształów itru z mało znanym pierwiastkiem układu okresowego – europem. Gdy kryształy były zachowane w temperaturach bliskich zera bezwzględnego, ich atomy utrzymywały stany splątania kwantowego. Cały proces wymagał jeszcze dodania niewielkiego pola magnetycznego o wartości jednej tysięcznej Tesli.

Osoby odpowiedzialne za pracę nad tą metodą twierdzą, że do wydłużenia okresu przechowywania niezbędne będzie zmniejszenie ilości wytwarzanego ciepła lub znalezienie sposobu na jego usunięcie. Autorzy sądzą jednak, iż znacznie trudniejszym zadaniem będzie stworzenie urządzeń zdolnych do przechowywania więcej niż jednego fotonu na raz. Ma to zapewnić nie tylko większą wydajność, ale również poufność. Liczymy na szybki rozwój tej techniki, gdyż możemy doczekać się czasów sprawnej komunikacji komputerów kwantowych połączonych ogólnoświatową siecią.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *