Linux Mint 21 dostępny. Co nowego?

Linux Mint 21 Vanessa to najnowsza odsłona popularnej dystrybucji oprogramowania. System został objęty wsparciem, które będzie kontynuowane do 2027 r. Co nowego tu znajdziemy? Nowości nie brakuje i te obejmują różne obszary dystrybucji Linux Mint 21. Rzućmy sobie na to okiem.

Linux Mint 21 do niedawno dostępny był w poglądowej wersji beta, a teraz doczekał się finalnej wersji. Clem Lefebvre twierdzi, że w trakcie programu pilotażowego udało się zidentyfikować 152 różnych problemów, które to następnie usunięto. Zobaczmy sobie, co nowego wprowadza aktualizacja.

Linux Mint 21 to system operacyjny, który wprowadza różne nowości. Warto wspomnieć o zmianie Blueberry na Blueman w przypadku obsługi Bluetooth. Następnie mamy dodanie nowych podglądów dla miniatur, które obejmują pliki AppImage, ePub, MP3, RAW oraz Webp. Poprawiono także obsługę procesów systemowych i wprowadzono udoskonalenia obejmujące XApps.

Linux Mint 21 Vanessa ze środowiskiem Mate

Linux Mint 21 Vanessa dostępny dla wszystkich popularnych architektur procesorów. Do wyboru są różne środowiska graficzne — Cinnamon, MATE oraz Xfce. Poza tym producent deklaruje około pięcioletni okres wsparcia, który ma być kontynuowany do 2027 r.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *