Linux szybszy od Windowsa. Wyniki tych testów mogą zaskakiwać

Przeprowadzone testy wskazują, że urządzenia z Intel Core i9 12900K (Alder Lake) lepiej radzą sobie na komputerach z Linuksem niż z Windowsem 11. Eksperyment objął kilka systemów operacyjnych i wyraźnie z nich wynika, że produkt Microsoftu nie uzyskuje najwyższej wydajności.

Michael Larabel z Phoronix zdecydował się na przetestowanie wydajności ostatnich procesorów od Intela by sprawdzić, na jakim systemie będą one najwydajniejsze. Poza procesorem Intel Core i9 12900K, wykorzystano płytę główną ASUS ROG STRIX Z690-E GAMING WiFi z najnowszym oprogramowaniem w momencie testowania, 2 x 32 GB pamięci DDR5-4400 oraz zintegrowaną grafikę Gen12 ADL-S GT1.

Warunki przeprowadzonych testów

Do eksperymentów wykorzystany został Windows 11 Pro x64 (ze wszystkimi dostępnymi stabilnymi aktualizacjami i sterownikami od początku lutego, trzy wersje Ubuntu (22.04 LTS, 22.04 oraz 22.04 z użyciem Linux 5.17-rc3), a także Intel Clear Linux 35810 z jądrem Linux 5.16. Wszystkie systemy zostały zainstalowane bez zbędnego oprogramowania.

Wyniki eksperymentu

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez autora testu, Linux z jądrem 5.16+ wyprzedza znacząco Windowsa 11. Najbardziej wyraźną różnicę tester uzyskał w benchmarkach przeglądarek Firefox i Google Chrome. Nieco lepiej oprogramowanie Microsoftu wypadało w przypadku testów OpenJDK Java, ale i tutaj Linux radził sobie doskonale.

Benchmark systemów dla ntel Core i9 12900K “Alder Lake”

Zdaniem Larabela, Windows 11 nadal dobrze walczy z Linuksem w niektórych warunkach wymagających sporego obciążenia, przynajmniej w porównaniu ze zwykłym Ubuntu. Jeżeli jednak brać pod uwagę wyniki Linuksa od Intela, ten ostatni jest znacznie lepszym wyborem dla wszystkich, którzy szukają jak największej wydajności na swoich maszynach. Świetnie udowadnia to zresztą test kodowania obrazu JPEG-XL, gdzie Linux 5.16+ uzyskał wydajność lepszą niż Windows, a Clear Linux z dodatkowymi optymalizacjami był liderem benchmarku.

Jeżeli zaś chodzi o specjalistyczne oprogramowanie, to tutaj również Linux pozostaje liderem. Blender uzyskał na nim lepszą wydajność niż na Windowsie. Warto jednak zauważyć, że wynik ten nie jest zaskakujący – program podobne wyniki otrzymywał już od lat w innych testach, niezależnie od testowanych procesorów.

Dla osób, które nadal nie są przekonane, że Linux może uzyskiwać tak doskonałe wyniki, autor testów przygotował aż 104 benchmarki porównawcze. Te zaś nie pozostawiają wątpliwości, że najlepszą wydajność dla Alder Lake może zapewnić tylko system z pingwinem :).

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Cyberwojna trwa w najlepsze – jak się bronić?

Mało kto jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Większość z nas po prostu korzysta z internetu, aplikacji mobilnych, gier, programów komputerowych i usług online absolutnie nie zaprzątając sobie głowy, jak to wszystko działa. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, przeprowadzane są również cyberataki, jednak naiwnością byłoby myśleć, że my jesteśmy od nich wolni. Tak naprawdę cyberwojna trwa od dawna, a jej celem może być każdy. Jak możesz się obronić, nie będąc ekspertem od cyberbezpieczeństwa? Przygotowaliśmy przydatny zestaw porad i działań, które warto podjąć w celu ochrony własnych danych i własnego komputera.

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *