Linux szybszy od Windowsa. Wyniki tych testów mogą zaskakiwać

Przeprowadzone testy wskazują, że urządzenia z Intel Core i9 12900K (Alder Lake) lepiej radzą sobie na komputerach z Linuksem niż z Windowsem 11. Eksperyment objął kilka systemów operacyjnych i wyraźnie z nich wynika, że produkt Microsoftu nie uzyskuje najwyższej wydajności.

Michael Larabel z Phoronix zdecydował się na przetestowanie wydajności ostatnich procesorów od Intela by sprawdzić, na jakim systemie będą one najwydajniejsze. Poza procesorem Intel Core i9 12900K, wykorzystano płytę główną ASUS ROG STRIX Z690-E GAMING WiFi z najnowszym oprogramowaniem w momencie testowania, 2 x 32 GB pamięci DDR5-4400 oraz zintegrowaną grafikę Gen12 ADL-S GT1.

Warunki przeprowadzonych testów

Do eksperymentów wykorzystany został Windows 11 Pro x64 (ze wszystkimi dostępnymi stabilnymi aktualizacjami i sterownikami od początku lutego, trzy wersje Ubuntu (22.04 LTS, 22.04 oraz 22.04 z użyciem Linux 5.17-rc3), a także Intel Clear Linux 35810 z jądrem Linux 5.16. Wszystkie systemy zostały zainstalowane bez zbędnego oprogramowania.

Wyniki eksperymentu

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez autora testu, Linux z jądrem 5.16+ wyprzedza znacząco Windowsa 11. Najbardziej wyraźną różnicę tester uzyskał w benchmarkach przeglądarek Firefox i Google Chrome. Nieco lepiej oprogramowanie Microsoftu wypadało w przypadku testów OpenJDK Java, ale i tutaj Linux radził sobie doskonale.

Benchmark systemów dla ntel Core i9 12900K “Alder Lake”

Zdaniem Larabela, Windows 11 nadal dobrze walczy z Linuksem w niektórych warunkach wymagających sporego obciążenia, przynajmniej w porównaniu ze zwykłym Ubuntu. Jeżeli jednak brać pod uwagę wyniki Linuksa od Intela, ten ostatni jest znacznie lepszym wyborem dla wszystkich, którzy szukają jak największej wydajności na swoich maszynach. Świetnie udowadnia to zresztą test kodowania obrazu JPEG-XL, gdzie Linux 5.16+ uzyskał wydajność lepszą niż Windows, a Clear Linux z dodatkowymi optymalizacjami był liderem benchmarku.

Jeżeli zaś chodzi o specjalistyczne oprogramowanie, to tutaj również Linux pozostaje liderem. Blender uzyskał na nim lepszą wydajność niż na Windowsie. Warto jednak zauważyć, że wynik ten nie jest zaskakujący – program podobne wyniki otrzymywał już od lat w innych testach, niezależnie od testowanych procesorów.

Dla osób, które nadal nie są przekonane, że Linux może uzyskiwać tak doskonałe wyniki, autor testów przygotował aż 104 benchmarki porównawcze. Te zaś nie pozostawiają wątpliwości, że najlepszą wydajność dla Alder Lake może zapewnić tylko system z pingwinem :).

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Kolejna fala oszustw ,,na PGE”

SMS od PGE z informacją o zaplanowanym odłączeniu energii elektrycznej to popularna metoda cyberprzestępców. Oszuści, podszywając się pod Polską Grupę Energetyczną, chcą podstępem pozyskać nasze dane. Cel jest jeden.

Militaria

Alrosa – symbol rosyjskiej floty wraca na morze

Jedyny w swoim rodzaju rosyjski okręt podwodny o nazwie “Alrosa” powrócił na morze. Po modernizacji i zainstalowaniu nowego uzbrojenia ma być głównym elementem floty biorącej udział w agresji na Ukrainę. Rosjanie chwalą się, że jest w stanie zastąpić sześć okrętów. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Bezpieczeństwo

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa. Kobieta była przekonana, że odebrała połączenie od pracownika banku, a kolejno od stołecznego policjanta. Otworzyła przesłany za pomocą komunikatora link, i to wystarczyło, aby w efekcie końcowym oszuści wypłacili z jej rachunku bankowego zgromadzone środki oraz zaciągnęli pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.