Luka w płatnościach Allegro. Problemem PayU i przelew tradycyjny

Sprzedawcy na Allegro mogą niespodziewanie paść ofiarami oszustów, którzy wykorzystują niedoskonałość systemu płatności PayU. Jak się okazuje, możliwość zapłaty za zamówienie przelewem tradycyjnym otwiera drogę do stosunkowo prostego przekrętu.

Problem z systemem płatności na Allegro opisali w swoim materiale twórcy kanału Łowcy Okazji na YouTubie. Zwrócił się do nich jeden z widzów opisując własny przypadek licznych wezwań na policję i do sądów z tytułu rzekomo niezrealizowanych wysyłek ubrań oferowanych w serwisie Vinted. Widz posiada sklep z elektronicznymi kluczami na Allegro, ale o istnieniu Vinted wcześniej nawet nie słyszał.

Okazuje się, że ktoś opracował stosunkowo prostą metodę oszustwa, która wykorzystuje lukę w systemie płatności PayU. Scenariusz jest następujący:

  1. Oszust zamawia na Allegro produkt i decyduje się zapłacić za niego przelewem tradycyjnym przez PayU. Zapisuje wygenerowany numer konta i kwotę.
  2. Oszust wystawia w serwisie Vinted ubranie na sprzedaż w okazyjnej cenie (min. w wysokości zamówienia na Allegro, najczęściej w nieco wyższej – zaokrąglonej do równej kwoty) i znajduje chętnego na zakup.
  3. Klient w serwisie Vinted przelewa kwotę za ubranie na podany numer konta, w praktyce opłacając zakup oszusta na Allegro. Okazuje się, że system płatności PayU – wbrew zapewnieniom – nie sprawdza danych poza numerem konta. Wyższa kwota, inne dane zamawiającego czy tytuł przelewu nie mają znaczenia.
  4. Rusza realizacja zamówienia na Allegro. Sprzedawca widzi tylko informację, że zamówienie zostało opłacone. Docelowo oszust otrzymuje zamówiony produkt.
  5. Oszukany klient z serwisu Vinted, który nie otrzymał zamówionego ubrania, zgłasza sprawę na policję, a ta po numerze konta, za pośrednictwem PayU, dochodzi do sprzedawcy na Allegro, który zostaje oskarżony o niewysłanie rzekomo wystawionych ubrań w serwisie Vinted.

Co ciekawe, czego dowodzi opisywany przykład, rozwiązanie takich spraw nie jest szczególnie proste. W trakcie śledztwa wychodzi bowiem na jaw, że kupujący-oszust zakładał konta na Allegro na fałszywe dane i dojście do właściwej osoby jest, jeśli nie niemożliwe, to w krótkim czasie bardzo trudne. Zdaniem poszkodowanego, jedyną metodą uniknięcia w przyszłości podobnych przypadków jest dezaktywacja przelewów tradycyjnych w PayU, ale Allegro nie zamierza tego robić.

Lukę można jednak „załatać” łatwiej, wymuszając weryfikację wszystkich danych na etapie przelewu. Obecnie bowiem komunikat czytelnie zabraniający zmiany tytułu i kwoty przelewu tradycyjnego w PayU nie ma umocowania w sposobie, w jaki działa cały system. Przelanie wyższej kwoty skutkuje tylko mało widocznym komunikatem o wyższej kwocie w systemie sprzedawcy na Allegro, ale główny przekaz jest jasny – zamówienie jest opłacone i to bez względu na tytuł przelewu.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *