Luka w zabezpieczeniach. Pilnie zaktualizuj swoją przeglądarkę

Krytyczna luka w zabezpieczeniach najpopularniejszych przeglądarek internetowych została zgłoszona przez Apple Security Engeneering and Architecture oraz Cityzen Lab z Uniwersytetu Toronto. Atak może zostać przeprowadzony przez hakerów za pośrednictwem kodeków w plikach graficznych WEBP.

Luka w zabezpieczeniach zgłoszona przez SEAR i Citizen Lab otrzymała oznaczenie CVE-2023-4863. Amerykańska NVD (narodowa baza luk w zabezpieczeniach) sklasyfikowała problem jako krytyczny i konieczny do natychmiastowego załatania. Awaria dotyczyła wszystkich najpopularniejszych przeglądarek, takich jak: Chrome, Firefox, Opera, Microsoft Edge, Brave, Thunderbird czy Honeyview. Jeśli korzystasz z którejś z tych przeglądarek, koniecznie zaktualizuj ją natychmiast do najnowszej wersji.

Problem rozpoznany i załatany

Luka polegała na awarii zabezpieczeń formatu plików graficznych WEBP, z którego korzystają przeglądarki internetowe. Jest to format opracowany w 2010 roku przez Google, oparty na technologii VP8, która służy też do kompresji plików wideo. Dzięki jej zastosowaniu obrazy w formacie WEBP mogą być o wiele lżejsze niż te w formatach PNG, GIF lub JPG, a dodatkowo pozwala na bezstratną kompresję obrazów, co czyni z niego jedno z najpopularniejszych rozwiązań.

Luka w zabezpieczeniach kodeku WEBP pozwala na nadpisywanie złośliwego kodu w różnych segmentach pliku. Pozwalało to cyberprzestępcom instalować na komputerach nieświadomych użytkowników na przykład oprogramowanie szpiegujące ich działalność w internecie. Google 12 września udostępniło stosowną aktualizację, która została wdrożona w narażonych przeglądarkach.

Zaktualizuj swoją przeglądarkę

Aby mieć pewność, że nie padniesz ofiarą działań cyberprzestępców wykorzystujących exploit CVE-2023-4863 zaktualizuj swoją przeglądarkę do najnowszej wersji. Jest to tylko chwila, a może ona oszczędzić ci nieprzyjemności związanych z atakiem scammerów.

Google w wiadomości o wypuszczeniu łatającej lukę aktualizacji podziękowało wszystkim badaczom bezpieczeństwa, którzy współpracowali z nimi podczas rozwoju formatu i wyłapywaniu błędów.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Sprzęt

Standard Wi-Fi 7 oficjalnie zatwierdzony

Wi-Fi 7 to najnowszy standard łączności bezprzewodowej, który został oficjalnie zatwierdzony i jest gotowy do wdrożenia. Oficjalna specyfikacja tego standardu została ogłoszona na targach CES 2024, co oznacza, że producenci urządzeń mogą teraz rozpocząć proces certyfikacji swoich produktów.

Linux

Linux Kernel 6.7: Nowa Era Innowacji

Linux Kernel 6.7 został oficjalnie wydany, wprowadzając szereg nowych funkcji i ulepszeń. Ten najnowszy stabilny kernel Linuxa z pewnością zasługuje na uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *