Mastercard i Visa blokują płatności w Rosji

„Mastercard i Visa poinformowały we wtorek o zablokowaniu płatności w swoich sieci płatniczych w Rosji” – podał Reuters

Mastercard – jak podał Reuters we wtorek – poinformował o tym, że „zablokował wielu instytucjom finansowym dostęp do sieci płatności Mastercarda” w wyniku sankcji nałożonych na Rosję. Firma podała także, że współpracuje z regulatorami, aby w pełni wypełnić obowiązki, wynikające z sankcji.

Sankcje gospodarcze nakładane na Rosję rosną

Podobnie Visa we wtorek – podała agencja – ogłosiła, że podjęła działania „w celu zapewnienia zgodności z obowiązującymi sankcjami” przeciw Rosji. I że jest gotowa wdrożyć dodatkowe sankcje.

Po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę, do której doszło w czwartek w ubiegłym tygodniu, na Rosję zostały założone wielorakie sankcje, w tym również te, które dotyczą rynków finansowych. USA i Wielka Brytania odcięły rosyjskie banki od płatności w swoich walutach. Wraz z UE i innymi krajami zachodnimi zamroziły aktywa banku centralnego Rosji, odcięły także rosyjskie instytucje finansowe od możliwości pozyskiwania finansowania na zachodnich rynkach finansowych.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *