Microsoft odkrywa, że ​​złośliwe oprogramowanie FoxBlade trafiło na Ukrainę na kilka godzin przed rosyjską inwazją

Microsoft ujawnił w poniedziałek, że wykrył nową rundę ofensywnych i destrukcyjnych cyberataków wymierzonych w infrastrukturę cyfrową Ukrainy na kilka godzin przed pierwszym atakiem rakietowym Rosji w zeszłym tygodniu.

Według Centrum Analizy Zagrożeń (MSTIC) giganta technologicznego włamania polegały na użyciu niespotykanego wcześniej pakietu złośliwego oprogramowania o nazwie FoxBlade , Microsoft dodał nowe sygnatury do swojej usługi antywirusowej Defender, aby wykryć exploit w ciągu trzech godzin od odkrycia.

„Te ostatnie i trwające cyberataki były precyzyjnie ukierunkowane i nie widzieliśmy użycia technologii złośliwego oprogramowania, która rozprzestrzeniła się na ukraińską gospodarkę i poza jej granice – powiedział Brad Smith wiceprezes Microsoftu .

Władimir Putin używa wszelkich środków, aby wygrać (w jego mniemaniu) “operację pokojową”

Dodatkowe szczegóły techniczne dotyczące FoxBlade, w tym tryb początkowego dostępu, nie są znane, ale Microsoft w zaleceniu Security Intelligence stwierdził , że „ten trojan może używać komputera do rozproszonych ataków typu DDoS bez Twojej wiedzy”.

Co więcej, wydaje się, że dostarczanie trojana jest ułatwione dzięki drugiemu modułowi „ downloader ”, który jest w stanie pobrać i zainstalować złośliwe oprogramowanie na zaatakowanych komputerach.

Ujawnienie następuje, gdy cyberataki, od złośliwych programów do kasowania danych po ataki DDoS , nadal spadają na ukraińskie strony rządowe i bankowe, mimo że amerykańska Agencja ds. Bezpieczeństwa Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury (CISA) ostrzegała przed takimi atakami przeprowadzanymi poza granicami kraju.

„Destrukcyjne złośliwe oprogramowanie może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla codziennych operacji organizacji, wpływając na dostępność krytycznych zasobów i danych” — stwierdziła CISA . „Prawdopodobnie nastąpią dalsze destrukcyjne cyberataki Putina na Ukrainię, które mogą przenieść się na organizacje w innych krajach”.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *