Masz Signala? DKWOC ostrzega przed atakami na użytkowników

Wojskowi specjaliści ostrzegają przed atakami na użytkowników Signala. Jeśli korzystacie z tego popularnego komunikatora, zachowajcie czujność. Oto co powinniście wiedzieć.

Signal to darmowy, szyfrowany komunikator, który zyskał popularność, dzięki swojej opinii bezpiecznego narzędzia do korespondencji. Co ciekawe, na jego protokołach szyfrowania bazują produkty jednego z gigantów. Mowa o WhatsAppie i Messengerze od Mety (dawniej Facebook). 

Z racji, że komunikator jest dostępny bezpłatnie na Androida i iOS, wielu z niego korzysta na co dzień.

Wojsko ostrzega przed atakami

Zespół reagowania na incydenty komputerowe CSIRT MON, znajdujący się w strukturach Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, wydał ostrzeżenie dla użytkowników komunikatora Signal

Przeprowadzone przez wojskowych ekspertów analizy oraz ujawnione przypadki incydentów pokazują rosnące zagrożenie dla osób korzystających z aplikacji. Mowa o atakach phishingowych, których celem jest zdobycie kodu pozwalającego na powiązanie urządzenia atakujących z kontem ofiary. Dzięki temu sprawcy zyskują dostęp do korespondencji.

Celem jest wasze konto

CSIRT MON szczegółowo opisuje kampanię. Wszystko zaczyna się od wysłania wiadomości, której rzekomym nadawcą ma być „Signal Support” (nazwa najpewniej będzie się zmieniała, aby zwiększyć skuteczność działań). W treści znajduje się fałszywa informacja o np. wykryciu próby zalogowania na konto z nieznanego urządzenia. Pod pretekstem potrzeby ochrony profilu przed włamaniem, atakujący próbują wyłudzić 6-cyfrowy kod autoryzacyjnyprzesłany SMS-em. 

Przekazanie wspomnianego kodu osobie trzeciej stanowi realne zagrożenie, ponieważ zyskuje ona dostęp do naszego konta na Signalu

Signal. Jak chronić konto?

W związku z ryzykiem wojskowi specjaliści apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek. Jeśli dostaniecie tego typu wiadomość, bądźcie czujni i nie ulegajcie presji emocji, czasu, powagi sytuacji. Warto przesłać ją również do CSIRT MON lub zespołu CERT Polska. 

Pamiętajcie o uwierzytelnianiu wieloskładnikowym, odmowie zgody na kontakt z nieznanymi użytkownikami Signala, aktualizowaniu aplikacji oraz regularnym sprawdzaniu katalogu powiązanych z kontem urządzeń. Aby to zrobić, wystarczy wejść w „Ustawienia”, a następnie „Połączone urządzenia”.

Jak trafnie stwierdził we wpisie na X dowódca polskich cyberwojsk gen. dyw. Karol Molenda, „nawet szyfrowanie »end to end« nie pomoże, jeśli sami dopuścimy adwersarza do naszego komunikatora”. Pamiętajmy o tym.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *