MediaTek Pentonic 2000 to pierwszy telewizorowy SoC ze wsparciem kodeka H.266

Firma MediaTek pochwaliła się opracowaniem nowego SoC z myślą o telewizorach. Pentonic 2000, bo o nim mowa, jest wyjątkowy na skalę całego technologicznego świata, bo to oficjalnie pierwszy telewizorowy SoC ze wsparciem kodeka H.266. Ten z kolei został sfinalizowany latem ubiegłego roku, więc trochę na jego wykorzystanie w konsumenckich telewizorach musieliśmy czekać i zapewne jeszcze trochę czekać będziemy. Na ten moment nic nie wiadomo bowiem o pierwszych modelach z MediaTek Pentonic 2000.

MediaTek pokazał Pentonic 2000. Zachwyca zarówno możliwościami, jak i technologicznym zaawansowaniem, jako pierwszy telewizorowy SoC ze wsparciem kodeka H.266

MediaTek zakasał rękawy i solidnie przygotował się na następną generację telewizorów 8K. Ta będzie zdecydowanie upływać pod znakiem ewolucji obecnie szeroko wykorzystywanego standardu H.265, czyli H.266/Versatile Video Coding. Układ SoC (System-on-Chip) Pentonic 2000 swoją wyjątkowość zawdzięcza chwilowej unikalności, bo pewne jest, że długo nie utrzyma tytułu jedynego na świecie komercyjnego SoC do telewizorów, wspierającego kodek H.266.

Dla przypomnienia, kodek H.266/Versatile Video Coding zapewnia cała masę ulepszeń względem H.265/HEVC, który jest z nami od 2013 roku. Względem niego oferuje aż 50-procentowy wzrost wydajności kompresji bez utraty jakości (film zamiast ważyć 30 GB, będzie ważył 15 GB), a sam w sobie zapewnia obsługę rozdzielczości od SD aż do 8K i materiałów 10-bitowych oraz HDR. Wspiera również skalowalność i adaptacyjne zmiany rozdzielczości oraz różnego rodzaju treści wideo.

Wracając już do MediaTek Pentonic 2000, ten SoC jest produkowany z wykorzystaniem procesu N7 firmy TSMC. To zapewnia mu kolejny element „unikalnej układanki”, bo wedle firmy jest to pierwszy komercyjny telewizorowy SoC, który wykorzystuje tak zaawansowany proces produkcyjny. Jak wiadomo, im ten jest niższy, tym większe możliwości ma dany układ, a jego pobór energii spada.

Przechodząc do specyfikacji i możliwości, Pentonic 2000 obsługuje treści w rozdzielczości 8K do 120 Hz z MEMC (Motion Estimation, Motion Compensation) i ma zintegrowany akcelerator sztucznej inteligencji, który pomaga poprawić skalowanie z niższych rozdzielczości. Ponoć składa się z „najpotężniejszego w branży procesora centralnego i graficznego” w inteligentnym telewizorze. Tak twierdzi MediaTek, nie ujawniając szczegółów, ale jako że Pentonic 2000 obsługuje standard UFS 3.1, sugeruje to wykorzystanie m.in. rdzeni ARM Cortex-A7x.

Oprócz obsługi kodeka H.266, Pentonic 2000 będzie też kompatybilny z AV1, H.265, VP9, ​​czy AVS3. MediaTek zapewnił mu również WiFi 6E, opcjonalną łączność 5G i pełną kompatybilność. Nie zabrakło też obsługi sterowania głosowego za pośrednictwem nawet 4 mikrofonów kierunkowych.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *