Nadciąga rekordowo szybki Internet. Koniec z dotychczasowymi limitami

Wykorzystując nowy typ detektora umożliwiającego dekodowanie danych przesyłanych za pomocą światła laserowego naukowcy będą w stanie zapewnić rekordowo szybki Internet.

70 procent globalnego ruchu w Internecie odbywa się w centrach danych, gdzie zachodzi współpraca serwerów, które nieustannie działają w celu spełniania wszystkich naszych potrzeb związanych z funkcjonowaniem w sieci. Serwery te muszą być wewnętrznie połączone, dzięki czemu możliwa jest wymiana danych i to właśnie w tym zakresie ma dojść do rewolucji z użyciem nowego typu detektora.

Zapotrzebowanie na dostęp do szybkiego przesyłania danych rośnie wraz z liczbą użytkowników Internetu oraz coraz większą multimedialnością dostępnych treści, choćby za sprawą serwisów streamingowych. Szacowany zeszłoroczny ruch w sieci wyniósł około 235 eksabajtów miesięcznie. Gdyby przesyłać taką ilość danych z wykorzystaniem jednego komputera, to nagranie w jakości HD potrzebowałoby do tego celu około 9,3 mln lat.

Dzięki naszemu detektorowi możemy przyczynić się do jeszcze szybszej wewnętrznej transmisji danych w centrach danych. Dla konsumentów będzie to oznaczać większe korzyści z połączeń szerokopasmowych i krótszy czas reakcji w Internecie.

Dagmawi Alemayehu Bekele, DTU Fotonik

Naukowcy mają nadzieję, że nowy typ detektora umożliwi przełamanie granicy 800 gigabitów na sekundę

Detektor ten ma odpowiadać za dekodowanie światła lasera. Będzie w tym celu wykorzystywał zjawisko określane mianem rezonansu Fano – właśnie dlatego został on nazwany detektorem Fano. Obecnie stosowana technologia w centrach danych wykorzystuje do transmisji danych wyłącznie natężenie światła. Przesyłając dane z użyciem światła laserowego, które jest spójnie modulowane możliwe będzie transmitowanie większej ich ilości niż miało to miejsce do tej pory. Z kolei detektor Fano umożliwi „rozpakowanie” tych danych.

Naukowcy związani z projektem zamierzają zaprezentować światu prototyp swojego detektora do końca 2022 roku. Wydaje się, że warto czekać. Obecny limit prędkości przesyłania danych wynosi 800 gigabitów na sekundę. Z wykorzystaniem podejścia proponowanego przez badaczy związanych z detektorem Fano, możliwe będzie przełamanie tej granicy. A na tym korzyści się nie kończą.

Spodziewamy się, że detektor Fano będzie o 40 procent bardziej energooszczędny, głównie dlatego, że nie trzeba będzie używać tylu laserów do faktycznej transmisji danych, ponieważ możemy przesyłać dane bardziej efektywnie, gdy dekodujemy je z użyciem detektora Fano. Oznacza to również, że detektor pomoże ograniczyć powstawanie ciepła w centrach danych, a tym samym zmniejszy się zapotrzebowanie na energię potrzebną do ich chłodzenia.dodaje Alemayehu Bekele

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *