Największa kometa w historii! NASA potwierdza

C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein) to największa kometa w dotychczasowej historii. NASA potwierdziła, że tak dużego obiektu tego typu jeszcze nie znaleziono. Naukowcy wykorzystali do badań komety Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Jest ona naprawdę wielka, bo jej długość to blisko 140 km.

Kometa C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein) została odkryta w 2014 r. Naukowcy postanowili dokładniej zbadać ten obiekt i w tym celu wykorzystali Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Zebrane dane według NASA nie pozostawiają złudzeń. To największa kometa z dotychczas odkrytych.

Badacze potwierdzają, że jądro komety C/2014 UN271 jest największym z dotychczas odkrytych. Jego wielkość jest około 50 razy większa w porównaniu do innych obiektów tego typu. Długość oszacowano na blisko 140 km. Poniżej porównanie, które ukazuje jego ogrom.

Kometa C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein) na tle innych obiektów tego typu.

Kometa C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein) pochodzi z Obłoku Oorta. Jest to odległe miejsce w Układzie Słonecznym, gdzie znajduje się mnóstwo lodowych obiektów okrążających Słońce w odległości od 300 do 100 tys. jednostek astronomicznych.

Obiekt ma osiągnąć peryhelium (najbliższe podejście do Słońca) w 2031 r. Mimo to znajdzie się daleko od gwiazdy, bo w odległości około 1,6 mld km i następnie powróci na jajowatą trajektorię.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *