Nie kupuj tych procesorów Intela. Będą z nimi tylko problemy

W sieci pojawiły się oferty sprzedaży procesorów Intel Core i5-12400 z serii Alder Lake, które zadebiutują dopiero w 2022 roku. Są to próbki inżynieryjne lub kwalifikacyjne, a ich sprzedaż była dotychczas domeną entuzjastów sprzętowych z Chin.

Teraz proceder rozszerzył się na cały świat za pomocą platform sprzedażowych pokroju eBay, jak informuje portal videocardz.com. Wiemy, że chęć dostania produktu miesiące przed jego premierą jest bardzo kusząca, ale w tym przypadku stanowczo odradzamy.

Czym są procesory z oznaczeniem ES lub QS?

Powodem jest to, że wspomniane próbki procesorów mogą w większości po prostu nie działać z dostępnymi w sklepach płytami głównymi z chipsetem Z690. Dotyczy to w szczególności próbek inżynieryjnych z oznaczeniem ES (Engineering Sample), które są wysyłane przez Intela do partnerów produkujących np. płyty główne, czy moduły pamięci RAM.

Procesory z tej serii wymagają specyficznego mikrokodu, który nie jest obsługiwany przez sklepowe modele płyt głównych. Trochę inaczej wygląda sytuacja z próbkami kwalifikacyjnymi QS (Qualification Samples) oraz późnymi próbkami inżynieryjnymi ES3, które mają szansę na działanie z obecnymi w sprzedaży płytami głównymi.

Ponadto kupujący jest pozbawiony jakiejkolwiek gwarancji, a specyfikacja procesora może się różnić od deklarowanej. Mowa tutaj o taktowaniu rdzeni, które może być niższe bądź o całkowicie innym zintegrowanym układzie graficznym.

Przykładowo sztuka Core i5-12400F przetestowana przez francuską redakcję Comptoir Hardware charakteryzowała się taktowaniem 4,4 GHz, a odpowiednik z eBay miał już maksymalny zegar 4 GHz. Ponadto zamiast iGPU UHD 730 na pokładzie był układ HD 770.

Ogólnie rzecz biorąc, odradzamy zakup tego typu układów, ponieważ będą to najprawdopodobniej pieniądze wyrzucone w błoto.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *