Nie kupuj tych procesorów Intela. Będą z nimi tylko problemy

W sieci pojawiły się oferty sprzedaży procesorów Intel Core i5-12400 z serii Alder Lake, które zadebiutują dopiero w 2022 roku. Są to próbki inżynieryjne lub kwalifikacyjne, a ich sprzedaż była dotychczas domeną entuzjastów sprzętowych z Chin.

Teraz proceder rozszerzył się na cały świat za pomocą platform sprzedażowych pokroju eBay, jak informuje portal videocardz.com. Wiemy, że chęć dostania produktu miesiące przed jego premierą jest bardzo kusząca, ale w tym przypadku stanowczo odradzamy.

Czym są procesory z oznaczeniem ES lub QS?

Powodem jest to, że wspomniane próbki procesorów mogą w większości po prostu nie działać z dostępnymi w sklepach płytami głównymi z chipsetem Z690. Dotyczy to w szczególności próbek inżynieryjnych z oznaczeniem ES (Engineering Sample), które są wysyłane przez Intela do partnerów produkujących np. płyty główne, czy moduły pamięci RAM.

Procesory z tej serii wymagają specyficznego mikrokodu, który nie jest obsługiwany przez sklepowe modele płyt głównych. Trochę inaczej wygląda sytuacja z próbkami kwalifikacyjnymi QS (Qualification Samples) oraz późnymi próbkami inżynieryjnymi ES3, które mają szansę na działanie z obecnymi w sprzedaży płytami głównymi.

Ponadto kupujący jest pozbawiony jakiejkolwiek gwarancji, a specyfikacja procesora może się różnić od deklarowanej. Mowa tutaj o taktowaniu rdzeni, które może być niższe bądź o całkowicie innym zintegrowanym układzie graficznym.

Przykładowo sztuka Core i5-12400F przetestowana przez francuską redakcję Comptoir Hardware charakteryzowała się taktowaniem 4,4 GHz, a odpowiednik z eBay miał już maksymalny zegar 4 GHz. Ponadto zamiast iGPU UHD 730 na pokładzie był układ HD 770.

Ogólnie rzecz biorąc, odradzamy zakup tego typu układów, ponieważ będą to najprawdopodobniej pieniądze wyrzucone w błoto.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Cyberwojna trwa w najlepsze – jak się bronić?

Mało kto jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Większość z nas po prostu korzysta z internetu, aplikacji mobilnych, gier, programów komputerowych i usług online absolutnie nie zaprzątając sobie głowy, jak to wszystko działa. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, przeprowadzane są również cyberataki, jednak naiwnością byłoby myśleć, że my jesteśmy od nich wolni. Tak naprawdę cyberwojna trwa od dawna, a jej celem może być każdy. Jak możesz się obronić, nie będąc ekspertem od cyberbezpieczeństwa? Przygotowaliśmy przydatny zestaw porad i działań, które warto podjąć w celu ochrony własnych danych i własnego komputera.

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *