Nie kupuj tych procesorów Intela. Będą z nimi tylko problemy

W sieci pojawiły się oferty sprzedaży procesorów Intel Core i5-12400 z serii Alder Lake, które zadebiutują dopiero w 2022 roku. Są to próbki inżynieryjne lub kwalifikacyjne, a ich sprzedaż była dotychczas domeną entuzjastów sprzętowych z Chin.

Teraz proceder rozszerzył się na cały świat za pomocą platform sprzedażowych pokroju eBay, jak informuje portal videocardz.com. Wiemy, że chęć dostania produktu miesiące przed jego premierą jest bardzo kusząca, ale w tym przypadku stanowczo odradzamy.

Czym są procesory z oznaczeniem ES lub QS?

Powodem jest to, że wspomniane próbki procesorów mogą w większości po prostu nie działać z dostępnymi w sklepach płytami głównymi z chipsetem Z690. Dotyczy to w szczególności próbek inżynieryjnych z oznaczeniem ES (Engineering Sample), które są wysyłane przez Intela do partnerów produkujących np. płyty główne, czy moduły pamięci RAM.

Procesory z tej serii wymagają specyficznego mikrokodu, który nie jest obsługiwany przez sklepowe modele płyt głównych. Trochę inaczej wygląda sytuacja z próbkami kwalifikacyjnymi QS (Qualification Samples) oraz późnymi próbkami inżynieryjnymi ES3, które mają szansę na działanie z obecnymi w sprzedaży płytami głównymi.

Ponadto kupujący jest pozbawiony jakiejkolwiek gwarancji, a specyfikacja procesora może się różnić od deklarowanej. Mowa tutaj o taktowaniu rdzeni, które może być niższe bądź o całkowicie innym zintegrowanym układzie graficznym.

Przykładowo sztuka Core i5-12400F przetestowana przez francuską redakcję Comptoir Hardware charakteryzowała się taktowaniem 4,4 GHz, a odpowiednik z eBay miał już maksymalny zegar 4 GHz. Ponadto zamiast iGPU UHD 730 na pokładzie był układ HD 770.

Ogólnie rzecz biorąc, odradzamy zakup tego typu układów, ponieważ będą to najprawdopodobniej pieniądze wyrzucone w błoto.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *