Nowa technologia pozwoli na redukcję temperatury procesorów

Naukowcy pracują nad zastosowaniem nowego materiału mającego pomóc w lepszym odprowadzaniu ciepła z procesorów – do tego celu mają posłużyć nanodruty o średnicy 90 nm wykonane z krzemu-28.

Ciepło wydzielane z podzespołów komputerowych to oczywiście spory problem – przegrzane komponenty nie pracują właściwie, a utrzymywanie wysokich temperatur prowadzi oczywiście do ich zniszczenia. Naukowcy poszukują więc różnorodnych sposobów na sprawne odprowadzanie ciepła, a jeden z nich został opublikowany w artykule opublikowanym przez Lawrence Berkeley National Laboratory.

Już wkrótce procesory mogą zostać wyposażone w nanodruty oczyszczonego krzemu-28. To jeden z izotopów krzemu, który w największym stopniu jest w stanie sprawnie przewodzić ciepło. Badania naukowców pokazują, że przy jego odpowiednim zastosowaniu rezultaty dotyczące obniżania temperatury są bardzo zadowalające.

W przypadku umieszczenia na układach scalonych krzemu-28 w podstawowej postaci, wzrost zdolności przewodzenia ciepła wynosi ok. 10 proc. Naukowcy odkryli jednak, że przy zmniejszeniu jego skali do postaci nanodrutów o średnicy 90 nm poprawia przewodnictwo cieplne aż 150 proc. choć pierwotnie zakładano różnicę na poziomie ok. 20 proc.

Zastosowanie nanodrutów krzemowych może pozwolić na dalsze zmniejszanie powierzchni układów scalonych bez martwienia się o wydzielane przez nie nadmierne ciepło. Na razie problemem jest jednak odpowiednia dostępność oczyszczonego krzemu-28, który pozwoliłby na dalszy rozwój badań.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *