Nowości w Google Colab. Moc obliczeniowa na raty i GPU Premium

Google Colab znane też jako Colaboratory umożliwia kodowanie w Pythonie za pomocą przeglądarki i testowanie kodu na kartach graficznych sektora profesjonalnego. Teraz poza dotychczasową subskrypcją z dodatkiem Premium pojawiła się dodatkowa opcja zakupu.

Jak podaje portal Techcrunch najnowsza aktualizacja pozwoli na dokupienie dodatkowego czasu obliczeniowego bez konieczności opłacania subskrypcji, co spodoba się ludziom, którzy mieszczą się w darmowym limicie i tylko czasem potrzebowali więcej.

Warto też znaczyć, że według Google’a bezpłatny Colab nie ulegnie zmianom, a jedyną nowością będą pakiety obejmujące 100 jednostek obliczeniowych za 9,99 dolarów lub 500 jednostek za 49,99 dolarów. Po wyczerpaniu pakietu przydział użytkownika spada do darmowego limitu.

Drugą nowością jest dostęp płatnych użytkowników do najnowszych układów graficznych Nvidii z sektora profesjonalnego, a więc Nvidia V100 lub A100, podczas gdy standardem w usłudze są układy T4. Przykładowo ogromne układy A100 (ich powierzchnia to 826 mm²) mają na pokładzie 6912 jednostek CUDA oraz 40 lub 80 GB pamięci graficznej HBM2E. Z kolei V100 o powierzchni 815 mm² mają 5120 rdzeni CUDA i dysponują 16/32 GB pamięci HBM2.

Warto jednak zaznaczyć, że jak podaje Google, uzyskanie określonego przypisania typu układu GPU nie jest gwarantowane i zależy od wielu czynników, w tym dostępności i salda płatnego użytkownika w Colab. Jest rzeczą oczywistą, że karty graficzne premium będą również zużywać jednostki obliczeniowe Colab szybciej niż standardowe GPU.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *