Nowości w Google Colab. Moc obliczeniowa na raty i GPU Premium

Google Colab znane też jako Colaboratory umożliwia kodowanie w Pythonie za pomocą przeglądarki i testowanie kodu na kartach graficznych sektora profesjonalnego. Teraz poza dotychczasową subskrypcją z dodatkiem Premium pojawiła się dodatkowa opcja zakupu.

Jak podaje portal Techcrunch najnowsza aktualizacja pozwoli na dokupienie dodatkowego czasu obliczeniowego bez konieczności opłacania subskrypcji, co spodoba się ludziom, którzy mieszczą się w darmowym limicie i tylko czasem potrzebowali więcej.

Warto też znaczyć, że według Google’a bezpłatny Colab nie ulegnie zmianom, a jedyną nowością będą pakiety obejmujące 100 jednostek obliczeniowych za 9,99 dolarów lub 500 jednostek za 49,99 dolarów. Po wyczerpaniu pakietu przydział użytkownika spada do darmowego limitu.

Drugą nowością jest dostęp płatnych użytkowników do najnowszych układów graficznych Nvidii z sektora profesjonalnego, a więc Nvidia V100 lub A100, podczas gdy standardem w usłudze są układy T4. Przykładowo ogromne układy A100 (ich powierzchnia to 826 mm²) mają na pokładzie 6912 jednostek CUDA oraz 40 lub 80 GB pamięci graficznej HBM2E. Z kolei V100 o powierzchni 815 mm² mają 5120 rdzeni CUDA i dysponują 16/32 GB pamięci HBM2.

Warto jednak zaznaczyć, że jak podaje Google, uzyskanie określonego przypisania typu układu GPU nie jest gwarantowane i zależy od wielu czynników, w tym dostępności i salda płatnego użytkownika w Colab. Jest rzeczą oczywistą, że karty graficzne premium będą również zużywać jednostki obliczeniowe Colab szybciej niż standardowe GPU.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

Google Gemini – pogromca Chat GPT-4

Google od dawna inwestuje w sztuczną inteligencję, a wraz z pojawieniem się ChatGPT-3 od OpenAI, firma postanowiła wypuścić własne narzędzie o podobnej funkcjonalności. Bard, który zadebiutował w lipcu 2023 roku, okazał się być bardzo obiecującym rozwiązaniem, ale Google nie zamierza się na tym zatrzymywać.

Oprogramowanie

Nowy Firefox 120.0.1 – rozwiązanie problemu obciążenia procesora

Firefox, popularna przeglądarka internetowa, właśnie otrzymała aktualizację do wersji 120.0.1. Ta nowa wersja powinna zainteresować wszystkich użytkowników, którzy dostrzegali problem z nienaturalnym obciążeniem procesora. W niektórych przypadkach, teoretyczne obciążenie CPU mogło sięgać nawet 100 proc.

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *