Nowości w Google Colab. Moc obliczeniowa na raty i GPU Premium

Google Colab znane też jako Colaboratory umożliwia kodowanie w Pythonie za pomocą przeglądarki i testowanie kodu na kartach graficznych sektora profesjonalnego. Teraz poza dotychczasową subskrypcją z dodatkiem Premium pojawiła się dodatkowa opcja zakupu.

Jak podaje portal Techcrunch najnowsza aktualizacja pozwoli na dokupienie dodatkowego czasu obliczeniowego bez konieczności opłacania subskrypcji, co spodoba się ludziom, którzy mieszczą się w darmowym limicie i tylko czasem potrzebowali więcej.

Warto też znaczyć, że według Google’a bezpłatny Colab nie ulegnie zmianom, a jedyną nowością będą pakiety obejmujące 100 jednostek obliczeniowych za 9,99 dolarów lub 500 jednostek za 49,99 dolarów. Po wyczerpaniu pakietu przydział użytkownika spada do darmowego limitu.

Drugą nowością jest dostęp płatnych użytkowników do najnowszych układów graficznych Nvidii z sektora profesjonalnego, a więc Nvidia V100 lub A100, podczas gdy standardem w usłudze są układy T4. Przykładowo ogromne układy A100 (ich powierzchnia to 826 mm²) mają na pokładzie 6912 jednostek CUDA oraz 40 lub 80 GB pamięci graficznej HBM2E. Z kolei V100 o powierzchni 815 mm² mają 5120 rdzeni CUDA i dysponują 16/32 GB pamięci HBM2.

Warto jednak zaznaczyć, że jak podaje Google, uzyskanie określonego przypisania typu układu GPU nie jest gwarantowane i zależy od wielu czynników, w tym dostępności i salda płatnego użytkownika w Colab. Jest rzeczą oczywistą, że karty graficzne premium będą również zużywać jednostki obliczeniowe Colab szybciej niż standardowe GPU.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Sprzęt

Nadchodzi rewolucja w świecie procesorów

Choć przez ostatnie 11 lat w świecie produkcji procesorów zmieniło się sporo i dzięki kolejnym innowacjom w naszych komputerach i smartfonach obecnie znajdują się układy wyprodukowane w procesie klasy 5 lub 4 nm, to przez ten czas ogólne założenia dotyczące tego, jak powinien wyglądać pojedynczy tranzystor, pozostały relatywnie niezmienione. Jednak w najnowszych procesach technologicznych klasy 3 i 2 nm konieczne stało się wysłanie służącym nam przez ponad dekadę tranzystorów finFET na zasłużoną emeryturą, ponieważ nie da się ich już bardziej pomniejszać przy zachowaniu niezbędnych parametrów elektrycznych. Co dalej? W praktyce przekonamy się o tym już niedługo.

Militaria

Wojna dronów – jak działa zagłuszanie dronów? Jak namierzyć drony?

Drony. To właśnie ten sprzęt jest jednym z podstawowych wyróżników współczesnego konfliktu zbrojnego. Wojna na Ukrainie pokazuje, że drony, i to nie tylko te projektowane wyłącznie pod kątem zastosowań militarnych, stały się nieodzownym wyposażeniem współczesnego pola walki. Nigdy wcześniej w żadnym konflikcie tego typu sprzęt nie był wykorzystywany na tak szeroką skalę. Temat zagłuszania dronów i zakłócania ich pracy interesuje nie tylko walczące strony, ale też wiele osób, które po prostu nie chcą, by ktoś latał dronem nad ich posesją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *