Nowości w Google Colab. Moc obliczeniowa na raty i GPU Premium

Google Colab znane też jako Colaboratory umożliwia kodowanie w Pythonie za pomocą przeglądarki i testowanie kodu na kartach graficznych sektora profesjonalnego. Teraz poza dotychczasową subskrypcją z dodatkiem Premium pojawiła się dodatkowa opcja zakupu.

Jak podaje portal Techcrunch najnowsza aktualizacja pozwoli na dokupienie dodatkowego czasu obliczeniowego bez konieczności opłacania subskrypcji, co spodoba się ludziom, którzy mieszczą się w darmowym limicie i tylko czasem potrzebowali więcej.

Warto też znaczyć, że według Google’a bezpłatny Colab nie ulegnie zmianom, a jedyną nowością będą pakiety obejmujące 100 jednostek obliczeniowych za 9,99 dolarów lub 500 jednostek za 49,99 dolarów. Po wyczerpaniu pakietu przydział użytkownika spada do darmowego limitu.

Drugą nowością jest dostęp płatnych użytkowników do najnowszych układów graficznych Nvidii z sektora profesjonalnego, a więc Nvidia V100 lub A100, podczas gdy standardem w usłudze są układy T4. Przykładowo ogromne układy A100 (ich powierzchnia to 826 mm²) mają na pokładzie 6912 jednostek CUDA oraz 40 lub 80 GB pamięci graficznej HBM2E. Z kolei V100 o powierzchni 815 mm² mają 5120 rdzeni CUDA i dysponują 16/32 GB pamięci HBM2.

Warto jednak zaznaczyć, że jak podaje Google, uzyskanie określonego przypisania typu układu GPU nie jest gwarantowane i zależy od wielu czynników, w tym dostępności i salda płatnego użytkownika w Colab. Jest rzeczą oczywistą, że karty graficzne premium będą również zużywać jednostki obliczeniowe Colab szybciej niż standardowe GPU.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *