Nowy Linux 5.18 wydany! Jednak są kontrowersje

Z kolejnymi wydaniami jądra Linux rzadko wiążą się jakieś kontrowersje. W przypadku wersji oznaczonej numerem 5.18 jest jednak inaczej. A wszystko za sprawą nowego sterownika firmy Intel.

(Kontrowersyjny) Linux 5.18 już jest

Jedną z największych zmian w kernelu Linux 5.18 jest wdrożenie SDSi. Budzi to niemałe kontrowersje, bo mówimy tu o intelowskim sterowniku zdolnym do ograniczania funkcji procesora w przypadku braku odpowiedniego certyfikatu. 

Istnieją obawy, że plagą staną się celowo ograniczane procesory z opcją odpłatnego odblokowania. Trochę jak w przypadku współczesnych samochodów, które mogą być dobrze wyposażone, ale nie pozwalają ci korzystać z niektórych funkcji, jeśli wybrałeś niższą opcję. Intel jednak nie sprecyzował jeszcze swoich planów względem tego rozwiązania – niewykluczone zatem, że obawy są nieco przesadzone. 

Nowości w Linux 5.18 – co nowego poza SDSi?

Są i powody do zadowolenia. Wśród pozostałych nowości odnajdujemy między innymi:

  • nowy sterownik HFI dla hybrydowych procesorów Intela, 
  • ulepszenia dla wirtualizacji zagnieżdżonej pod AMD, 
  • domyślnie włączony FreeSync w sterowniku AMDGPU, 
  • zwiększona wydajność w AMD EPYC, 
  • kodowanie I/O i szybszy fsync dla systemu Btrfs, 
  • możliwość mapowania klawiszy FN w laptopach MacBook Pro z touch barem, 
  • pełna obsługa klawiatur Razer Blackwidow, 
  • obsługa profilu ACPI na ThinkPadach z procesorami AMD,
  • a także przejście ze standardu C89 na C11. 

Jak widać, nie ma tu może rewolucyjnych nowości, ale widać kolejny krok do przodu.

W poprzednich wersjach również pojawiło się wiele interesujących rozwiązań. To choćby wydajniejszy energetycznie sterownik AMD P-Slate, technologia Intel AMX dla wirtualizacji KVM, włączona obsługa VRR w układach Intel 11. generacji, optymalizacja odczytu i zapisu plików na partycjach NTFS czy też pełna obsługa standardów USB 4 i Wi-Fi 6E. 

Wracając do tematu, Linux 5.18 jest już dostępny do pobrania, a niebawem trafi do pierwszych dystrybucji.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *