Nowy Linux 5.18 wydany! Jednak są kontrowersje

Z kolejnymi wydaniami jądra Linux rzadko wiążą się jakieś kontrowersje. W przypadku wersji oznaczonej numerem 5.18 jest jednak inaczej. A wszystko za sprawą nowego sterownika firmy Intel.

(Kontrowersyjny) Linux 5.18 już jest

Jedną z największych zmian w kernelu Linux 5.18 jest wdrożenie SDSi. Budzi to niemałe kontrowersje, bo mówimy tu o intelowskim sterowniku zdolnym do ograniczania funkcji procesora w przypadku braku odpowiedniego certyfikatu. 

Istnieją obawy, że plagą staną się celowo ograniczane procesory z opcją odpłatnego odblokowania. Trochę jak w przypadku współczesnych samochodów, które mogą być dobrze wyposażone, ale nie pozwalają ci korzystać z niektórych funkcji, jeśli wybrałeś niższą opcję. Intel jednak nie sprecyzował jeszcze swoich planów względem tego rozwiązania – niewykluczone zatem, że obawy są nieco przesadzone. 

Nowości w Linux 5.18 – co nowego poza SDSi?

Są i powody do zadowolenia. Wśród pozostałych nowości odnajdujemy między innymi:

  • nowy sterownik HFI dla hybrydowych procesorów Intela, 
  • ulepszenia dla wirtualizacji zagnieżdżonej pod AMD, 
  • domyślnie włączony FreeSync w sterowniku AMDGPU, 
  • zwiększona wydajność w AMD EPYC, 
  • kodowanie I/O i szybszy fsync dla systemu Btrfs, 
  • możliwość mapowania klawiszy FN w laptopach MacBook Pro z touch barem, 
  • pełna obsługa klawiatur Razer Blackwidow, 
  • obsługa profilu ACPI na ThinkPadach z procesorami AMD,
  • a także przejście ze standardu C89 na C11. 

Jak widać, nie ma tu może rewolucyjnych nowości, ale widać kolejny krok do przodu.

W poprzednich wersjach również pojawiło się wiele interesujących rozwiązań. To choćby wydajniejszy energetycznie sterownik AMD P-Slate, technologia Intel AMX dla wirtualizacji KVM, włączona obsługa VRR w układach Intel 11. generacji, optymalizacja odczytu i zapisu plików na partycjach NTFS czy też pełna obsługa standardów USB 4 i Wi-Fi 6E. 

Wracając do tematu, Linux 5.18 jest już dostępny do pobrania, a niebawem trafi do pierwszych dystrybucji.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *