Oszuści podszywają się pod Bank Pekao S.A. Chcą zainstalować ofiarom AgentTesla!

Cyberprzestępcy uruchomili nową kampanię, której celem jest infekowanie urządzeń ofiar z użyciem malware o nazwie AgentTesla. Tym razem na celowniku oszustów są klienci Banku Pekao S.A. Na ich skrzynki wysyłane są fałszywe wiadomości, gdzie umieszczono niebezpieczny załącznik.

AgentTesla to groźny malware, który został zidentyfikowany kilka lat temu. To niebezpieczne oprogramowanie, którego instalacja na komputerze może dać hakerom m.in. zdalny dostęp do maszyny, a to może mieć bardzo złe konsekwencje. Złośliwy kod znowu daje o sobie znać.

Tym razem AgentTesla wykorzystywany jest przez oszustów podszywających się pod Bank Pekao S.A., o czym raportuje Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego. Jak przebiega nowy atak? Dosyć klasycznie.

Na skrzynki e-mail ofiar trafia nieprawdziwa wiadomość z załączoną kopią polecenia zapłaty. Załącznik to plik PDF, którego nie powinniście pod żadnym pozorem otwierać. To tam znajduje się łącze prowadzące do niebezpiecznego oprogramowania, którego dystrybucja odbywa się poprzez dysk OneDrive.

Jeśli dostaliście takiego maila, to powinniście go po prostu skasować. Pamiętajcie, aby otwierać załączniki pochodzące tylko od zaufanych nadawców.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *