Starlink w Polsce. Średnia prędkość pobierania to około 130 Mb/s

Internet satelitarny Starlink w Polsce działa ze średnią prędkością niecałych 130 Mb/s podczas pobierania. To zauważalnie lepszy wynik od średniej prędkości internetu szerokopasmowego w kraju. Dane zebrała firma Ookla, podsumowując dotychczasowe testy wykonane przez użytkowników.

Informacje o internecie Starlink w Polsce pojawiły się w raporcie Ookla podsumowującym wydajność satelitarnego systemu w czwartym kwartale 2021 roku. Na podstawie testów użytkowników udało się ustalić, że w 15 krajach Starlink oferuje prędkość pobierania powyżej 100 Mb/s. Internet dostarczany w ten sposób działa dzięki satelitom umieszczanym na orbicie przez firmę SpaceX Elona Muska.

W Polsce jest szczególnie ciekawą propozycją, bo średnia prędkość to prawie 130 Mb/s, czyli prawie o 50 więcej niż w przypadku internetu szerokopasmowego. Upload wynosi przy tym nieco ponad 24 Mb/s (czyli niecałe 5 Mb/s mniej niż średnia internetu szerokopasmowego), z kolei średni ping to 58 ms. To zauważalnie więcej od średniej w kraju (10 ms) i znacznie więcej niż w przypadku światłowodów, ale po pierwsze jest to spodziewane, a po drugie – to nadal akceptowalne opóźnienie nawet w kontekście gier.

Starlink jest wartą uwagi ofertą głównie na tych obszarach, gdzie połączenie z siecią nie jest możliwe w żaden inny sposób. Jest to bowiem propozycja bardzo kosztowna, ale z drugiej strony w uzasadnionych przypadkach bezkonkurencyjna. Starlink działa dzięki dziesiątkom satelit umieszczanych na orbicie przez firmę SpaceX, co jest realizowane z wykorzystaniem rakiet Falcon 9 z boosterami wielokrotnego użytku.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo domowej sieci WI-FI. 10 punktowy poradnik

Bezpieczeństwo domowej sieci Wi-Fi jest bardzo ważne, ponieważ w dzisiejszych czasach wiele urządzeń jest podłączonych do sieci, a wiele z nich przechowuje wrażliwe dane. W tym artykule przedstawimy kilka porad, jak zabezpieczyć swoją sieć Wi-Fi przed nieautoryzowanym dostępem.

Nauka

AI zmieni wszystko. Google pokazuje przykłady

Sztuczna inteligencja to najważniejsza technologia tego roku. I choć Microsoft wyprzedził Google’a w wyścigu o AI, to ten drugi wcale nie zamierza się z tym godzić. W najbliższych tygodniach da nam na to co najmniej kilka przykładów.

Inne

Zapowiedź cyfrowego euro. Europejczycy bez kont w banku?

Po 25 latach działalności Europejski Bank Centralny pochwalił się projektem cyfrowego euro. Nowa waluta ma mieć stabilną wartość i uniezależnić Europę od banków oraz pozaeuropejskich systemów płatniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *