Starlink w Polsce. Średnia prędkość pobierania to około 130 Mb/s

Internet satelitarny Starlink w Polsce działa ze średnią prędkością niecałych 130 Mb/s podczas pobierania. To zauważalnie lepszy wynik od średniej prędkości internetu szerokopasmowego w kraju. Dane zebrała firma Ookla, podsumowując dotychczasowe testy wykonane przez użytkowników.

Informacje o internecie Starlink w Polsce pojawiły się w raporcie Ookla podsumowującym wydajność satelitarnego systemu w czwartym kwartale 2021 roku. Na podstawie testów użytkowników udało się ustalić, że w 15 krajach Starlink oferuje prędkość pobierania powyżej 100 Mb/s. Internet dostarczany w ten sposób działa dzięki satelitom umieszczanym na orbicie przez firmę SpaceX Elona Muska.

W Polsce jest szczególnie ciekawą propozycją, bo średnia prędkość to prawie 130 Mb/s, czyli prawie o 50 więcej niż w przypadku internetu szerokopasmowego. Upload wynosi przy tym nieco ponad 24 Mb/s (czyli niecałe 5 Mb/s mniej niż średnia internetu szerokopasmowego), z kolei średni ping to 58 ms. To zauważalnie więcej od średniej w kraju (10 ms) i znacznie więcej niż w przypadku światłowodów, ale po pierwsze jest to spodziewane, a po drugie – to nadal akceptowalne opóźnienie nawet w kontekście gier.

Starlink jest wartą uwagi ofertą głównie na tych obszarach, gdzie połączenie z siecią nie jest możliwe w żaden inny sposób. Jest to bowiem propozycja bardzo kosztowna, ale z drugiej strony w uzasadnionych przypadkach bezkonkurencyjna. Starlink działa dzięki dziesiątkom satelit umieszczanych na orbicie przez firmę SpaceX, co jest realizowane z wykorzystaniem rakiet Falcon 9 z boosterami wielokrotnego użytku.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *