Oto największa elektryczna ciężarówka zasilana wodorem – nuGen. Pracuje w kopalni

Waży 220 t i sama jest w stanie przewieźć kolejnych 290 t materiału. Ciężarówka nuGen to obecnie największy zeroemisyjny pojazd kołowy, którego system trakcyjny zasilany jest silnikami elektrycznymi, które z kolei zasilają ogniwa wodorowe.

Południowoafrykański koncern wydobywczy Anglo American zrealizował ambitny projekt stworzenia największej zeroemisyjnej „wywrotki”. Efektem jest nuGen Zero Emission Haulage Solution, który z fabryki wyjechał jako pojazd z zupełnie innym napędem, a mianowicie dieslowski Komatsu 930E. Jego wysokoprężne silniki zasilały elektryczny system trakcyjny.

Plan modernizacji pojazdu zakładał całkowite pozbycie się silników diesla i zastąpienie ich ośmioma wodorowymi ogniwami paliwowymi o mocy 100 kW każdy. Kolejnym elementem zmiany jest instalacja w pojeździe systemu baterii litowo-jonowych o mocy 1,1 MW. Te mają być ładowane zarówno przez wodór, jak i z pomocą odzyskiwania energii z hamowania zestawu o maksymalnej dopuszczalnej masie 510 t.

Efektem jest największy kołowy pojazd o napędzie elektrycznym. Oprócz ogromnej masy, wrażenie robią także jego wymiary — 9,19 m szerokości, 15,6 m długości i ponad 6,6 m wysokości.

Nowy pojazd ma wozić urobek w kopalni platyny Mogalakwena PGM w RPA. Jest to jeden z pierwszych kroków, by Anglo American spełniło swoje zobowiązanie do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2040 r.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Linux

Linux – Niewidzialny bohater technologii. Gdzie go znajdziesz?

Linux. System operacyjny, o którym słyszał chyba każdy, ale niewielu zdaje sobie sprawę z jego wszechobecności w naszym życiu. Często kojarzony jedynie z informatykami i serwerowniami, w rzeczywistości napędza wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, a jego historia jest ściśle związana z Uniksem 1. W tym artykule, bazując na dogłębnych badaniach 2, przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu systemowi i jego różnorodnym zastosowaniom, a także odkryjemy ciekawostki, które uczynią naszą podróż przez świat Linuksa jeszcze bardziej interesującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *