Overclocking Core i9-13900K. Ustanowiono nowy rekord podkręcania w historii Intela

Core i9-13900K to flagowy procesor z serii Raptor Lake, w którym drzemie duży potencjał. CPU został podkręcony do wartości ponad 8,8 GHz i w ten sposób udało się ustanowić nowy rekord w przypadku desktopowych układów Intela. Udało się tego dokonać na płycie głównej ASUS Z790 ROG Maximus APEX.

Core i9-13900K to procesor o dużych możliwościach. Jego duży potencjał z zakresu podkręcania został ujawniony już wcześniej. Teraz jeden z overclockerów ustanowił nowy rekord i zdołał przetaktować CPU do wartości aż ponad 8,8 GHz.

Do tej pory rekord podkręcania desktopowych procesorów należał od lat do AMD FX 8370, który ponad 8 lat temu przetaktowano do wartości 8722,78 MHz. Wynik ten został pobity przez oveclockera o nicku Elmor, który zdołał podkręcić CPU Intel Core i9-13900K do 8812,85 MHz.

Nowy rekord overclockingu desktopowych procesorów został ustanowiony na płycie głównej ASUS Z790 ROG Maximus APEX oraz z wykorzystaniem chłodzenia opartego na ciekłym azocie. Co ciekawe daje to już ASUS-owi 12 lat rekordów w podkręcaniu CPU na jego płytach głównych. Wcześniej w 2010 r. udało się to zrobić na DFI LanParty UT P35.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Sprzęt

Nadchodzi rewolucja w świecie procesorów

Choć przez ostatnie 11 lat w świecie produkcji procesorów zmieniło się sporo i dzięki kolejnym innowacjom w naszych komputerach i smartfonach obecnie znajdują się układy wyprodukowane w procesie klasy 5 lub 4 nm, to przez ten czas ogólne założenia dotyczące tego, jak powinien wyglądać pojedynczy tranzystor, pozostały relatywnie niezmienione. Jednak w najnowszych procesach technologicznych klasy 3 i 2 nm konieczne stało się wysłanie służącym nam przez ponad dekadę tranzystorów finFET na zasłużoną emeryturą, ponieważ nie da się ich już bardziej pomniejszać przy zachowaniu niezbędnych parametrów elektrycznych. Co dalej? W praktyce przekonamy się o tym już niedługo.

Militaria

Wojna dronów – jak działa zagłuszanie dronów? Jak namierzyć drony?

Drony. To właśnie ten sprzęt jest jednym z podstawowych wyróżników współczesnego konfliktu zbrojnego. Wojna na Ukrainie pokazuje, że drony, i to nie tylko te projektowane wyłącznie pod kątem zastosowań militarnych, stały się nieodzownym wyposażeniem współczesnego pola walki. Nigdy wcześniej w żadnym konflikcie tego typu sprzęt nie był wykorzystywany na tak szeroką skalę. Temat zagłuszania dronów i zakłócania ich pracy interesuje nie tylko walczące strony, ale też wiele osób, które po prostu nie chcą, by ktoś latał dronem nad ich posesją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *