Pentagon w końcu potwierdził istnienie dronów Northrop Grumman RQ-180. I to w jakim stylu!

Niepotwierdzone informacje i zdjęcia kiepskiej jakości, na których mogliśmy zobaczyć tę maszynę krążą po sieci od zeszłego roku. Do tej pory jednak Pentagon nie raczył potwierdzić oficjalnie tego, że RQ-180 produkowane przez koncern Northrop Grumman wykorzystywane są do misji zwiadowczych.

Teraz mamy już pewność. A to dzięki promocyjnemu nagraniu, opublikowanego przez amerykańskie Centrum Doskonalenia Broni (Profession of Arms Center of Excellence – PACE) wchodzące w skład Amerykańskich Sił Powietrznych, na którym możemy obejrzeć skrót z historii, czy też raczej ewolucji wojskowych misji zwiadowczych. RQ-180, nazywany też Białym Nietoperzem pojawia się na tym nagraniu w 145 sekundzie.

Oczywiście ani Pentagon, ani żaden z przedstawicieli amerykańskich Sił Powietrznych nie raczyli potwierdzić wcześniejszych doniesień o wykorzystaniu tych maszyn w zagranicznych misjach. Możemy jedynie się domyślać, że na tych kiepskich zdjęciach zrobionych na filipinach rzeczywiście widać przelatującego, Białego Nietoperza.

Możecie też zapomnieć o jakichkolwiek oficjalnych danych technicznych. RQ-180 to nadal dość tajny projekt, sfinansowany z tajnego budżetu i raczej nie ma co liczyć na to, że Pentagon dobrowolnie opublikuje obszerną informację prasową zawierającą szczegółowy opis technologii wykorzystanych do budowy tej maszyny.

Z mniej oficjalnych informacji i domysłów możemy założyć, że RQ-180 to duchowy następca samolotu SR-71 wykorzystywanego do misji dalekiego zwiadu strategicznego. Plotki głoszą, że RQ-180 może pozostawać w powietrzu przez 24 godziny, latać na bardzo wysokim pułapie, a jego konstrukcja sprawia, że pozostaje praktycznie niewykrywalny przez nowoczesne radary. Ile w tym prawdy, a ile propagandy głoszonej przez amerykańskich wojskowych? Trudno stwierdzić. Cała tajemniczość wokół tego projektu jest jednak zrozumiała – żadna armia na świecie nie chwali się szczegółowymi opisami technicznym wykorzystywanej przez siebie technologii.

Zasada ta sprawdza się szczególnie w obecnych czasach, w których największe mocarstwa na świecie już dawno przestały chwalić się ogromnymi liczbami szeregowych żołnierzy. Dzisiejsze pole bitwy to raczej zaawansowane systemy zagłuszające, hakerzy sabotujący przeciwnika i wszechobecne roboty sterowane zdalnie lub działające pod kontrolą inteligentnych algorytmów. Zauważcie zresztą, że na powyższym promocyjnym wideo oprócz logotypu amerykańskich Sił Powietrznych, widzimy też godło Sił Kosmicznych, za pomocą których Stany Zjednoczone chcą kontrolować działania na orbicie naszej planety i temperować stamtąd zapędy swoich potencjalnych przeciwników.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *