Polskie satelity na orbicie okołoziemskiej. Starty z Polski!

Na 2023 r. planowany jest pierwszy start LauncherOne z Polski – poinformował w minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. W kalifornijskim Los Angeles Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) oraz Virgin Orbit podpisały porozumienie ws. dostarczenia tej technologii do Polski. Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości nasz kraj jako pierwszy w Unii Europejskiej będzie mógł umieszczać na orbicie okołoziemskiej własne satelity.

„Jesteśmy krok dalej! Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej oraz prezes Virgin Orbit Dan Hart podpisali dziś list intencyjny w sprawie dostarczenia do Polski LauncherOne, technologii do wynoszenia obiektów na orbitę. Planowany pierwszy start: 2023” – przekazał na Twitterze w środę późnym wieczorem szef resortu rozwoju i technologii.

Wcześniej w środę w Los Angeles Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) oraz Virgin Orbit podpisały list intencyjny nt. współpracy przy technologii LauncherOne, czyli wynoszenia w kosmos obiektów za pomocą rakiety podczepionej do specjalnego samolotu.

W sobotę minister opowiadał o szczegółach współpracy w rozmowie korespondentem TVP Info w USA Rafałem Stańczykiem.

– Ze względu na nasze położenie geograficzne nie mogą u nas rakiety startować w pionie. Ale start poziomy, czyli podczepienie rakiety pod samolot, start samolotu z Polski i wystrzelenie rakiety z Morza Północnego jest możliwe. Pozwoliłoby to wynosić nasze obiekty na orbitę okołoziemską – mówił Nowak, dodając, że Polska stanie się pierwszym krajem UE, który będzie miał taką możliwość.

– Pozyskanie tej technologii pozwoli nam wynosić swoje satelity każdego typu – łącznościowymi, obserwacyjnymi czy związanymi z namierzaniem – wyliczył.

Jak może się to przydać dla polskiej obronności? – Wojna na Ukrainie pokazało, że to ma bardzo duże znaczenie. Do tego zastosowanie sztucznej inteligencji pozwoli nam na stworzenie sztucznych systemów dowodzenia – czyli automatycznie robić obraz, przetwarzać i np. wysyłać drony, które mogłyby dokonać ostrzału danego celu – wyjaśnił Nowak.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *