Na 2023 r. planowany jest pierwszy start LauncherOne z Polski – poinformował w minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. W kalifornijskim Los Angeles Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) oraz Virgin Orbit podpisały porozumienie ws. dostarczenia tej technologii do Polski. Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości nasz kraj jako pierwszy w Unii Europejskiej będzie mógł umieszczać na orbicie okołoziemskiej własne satelity.
„Jesteśmy krok dalej! Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej oraz prezes Virgin Orbit Dan Hart podpisali dziś list intencyjny w sprawie dostarczenia do Polski LauncherOne, technologii do wynoszenia obiektów na orbitę. Planowany pierwszy start: 2023” – przekazał na Twitterze w środę późnym wieczorem szef resortu rozwoju i technologii.
Wcześniej w środę w Los Angeles Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) oraz Virgin Orbit podpisały list intencyjny nt. współpracy przy technologii LauncherOne, czyli wynoszenia w kosmos obiektów za pomocą rakiety podczepionej do specjalnego samolotu.
W sobotę minister opowiadał o szczegółach współpracy w rozmowie korespondentem TVP Info w USA Rafałem Stańczykiem.
– Ze względu na nasze położenie geograficzne nie mogą u nas rakiety startować w pionie. Ale start poziomy, czyli podczepienie rakiety pod samolot, start samolotu z Polski i wystrzelenie rakiety z Morza Północnego jest możliwe. Pozwoliłoby to wynosić nasze obiekty na orbitę okołoziemską – mówił Nowak, dodając, że Polska stanie się pierwszym krajem UE, który będzie miał taką możliwość.
– Pozyskanie tej technologii pozwoli nam wynosić swoje satelity każdego typu – łącznościowymi, obserwacyjnymi czy związanymi z namierzaniem – wyliczył.
Jak może się to przydać dla polskiej obronności? – Wojna na Ukrainie pokazało, że to ma bardzo duże znaczenie. Do tego zastosowanie sztucznej inteligencji pozwoli nam na stworzenie sztucznych systemów dowodzenia – czyli automatycznie robić obraz, przetwarzać i np. wysyłać drony, które mogłyby dokonać ostrzału danego celu – wyjaśnił Nowak.