Premiera GNOME 42. Prezentuje się znakomicie

GNOME 42 ujrzał światło dzienne. Najnowsza wersja popularnego środowiska graficznego wygląda lepiej niż kiedykolwiek wcześniej, a do tego zyskała kilka cennych funkcji.

GNOME 42 – jest ładniej, ale nie tylko

Najwyraźniejsze są zmiany wizualne. GNOME 42 w obrębie swoich podstawowych aplikacji zyskał więcej zaokrągleń i przejrzystości, a także nowocześnie prezentujące się przyciski, przełączniki, paski i menusy. Wszystko to za sprawą technologii GTK4 i „motywu” LibAdwaita, który w większości przypadków stał się tym domyślnym. Niestety wśród tych zaktualizowanych programów nie znalazł się domyślny menedżer plików (Nautilus) – zyskał on za to nowy pasek ścieżki z obsługą przewijania. Poważnej aktualizacji doczekał się również GNOME Shell. 

Aplikacje w nowym stylu 

Pod względem wyglądu nie można by też nie wspomnieć o trybie ciemnym z prawdziwego zdarzenia. To nie tylko motyw, ale faktycznie tryb, który działa jak należy, umożliwiając komfortową pracę i zabawę po zmroku. 

Tryb ciemny w GNOME

Nowe narzędzia i aplikacje w GNOME 42

Wydanie z numerem „42” przynosi ze sobą także nowe narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu i rejestrowania wideo. Wywołasz go w prosty sposób, wciskając po prostu klawisz PrintScreen na swojej klawiaturze. Umożliwia on zapisanie zrzutu całego ekranu, jak również zaznaczenie tego jego fragmentu, który nas interesuje. Wszystko to bez konieczności pobierania i instalowania jakichkolwiek dodatkowych programów. 

Nowe narzędzie do robienia screenów

Zadebiutowały także dwie nowe aplikacje: Console (alternatywa dla Terminala) oraz Text Editor (prostszy od Gedita, a zarazem nowocześnie wyglądający edytor tekstu – co ciekawe, z funkcją autozapisu). 

Console po lewej i Text Editor po prawej

GNOME 42 to także zmniejszone zużycie pamięci, zmniejszone opóźnienie wejściowe, przeprojektowane ustawienia wyświetlacza i użytkowników czy też protokół RDP podczas połączeń pulpitu zdalnego. Odtwarzanie wideo stało się mniej energożerne, a do tego obsługuje dekodowanie ze sprzętową akceleracją. Tej ostatniej doczekało się również renderowanie treści w sieci. 

Tak wygląda GNOME 42 (wideo): 

GNOME 42 już niebawem w twoim Linuksie

Środowisko GNOME 42 już wkrótce trafi do pierwszych linuksowych dystrybucji. W niemal niezmienionym kształcie wprowadzi go Fedora 36, a po pewnych korektach stanie się też częścią Ubuntu 22.04. 

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *