Premiera GNOME 42. Prezentuje się znakomicie

GNOME 42 ujrzał światło dzienne. Najnowsza wersja popularnego środowiska graficznego wygląda lepiej niż kiedykolwiek wcześniej, a do tego zyskała kilka cennych funkcji.

GNOME 42 – jest ładniej, ale nie tylko

Najwyraźniejsze są zmiany wizualne. GNOME 42 w obrębie swoich podstawowych aplikacji zyskał więcej zaokrągleń i przejrzystości, a także nowocześnie prezentujące się przyciski, przełączniki, paski i menusy. Wszystko to za sprawą technologii GTK4 i „motywu” LibAdwaita, który w większości przypadków stał się tym domyślnym. Niestety wśród tych zaktualizowanych programów nie znalazł się domyślny menedżer plików (Nautilus) – zyskał on za to nowy pasek ścieżki z obsługą przewijania. Poważnej aktualizacji doczekał się również GNOME Shell. 

Aplikacje w nowym stylu 

Pod względem wyglądu nie można by też nie wspomnieć o trybie ciemnym z prawdziwego zdarzenia. To nie tylko motyw, ale faktycznie tryb, który działa jak należy, umożliwiając komfortową pracę i zabawę po zmroku. 

Tryb ciemny w GNOME

Nowe narzędzia i aplikacje w GNOME 42

Wydanie z numerem „42” przynosi ze sobą także nowe narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu i rejestrowania wideo. Wywołasz go w prosty sposób, wciskając po prostu klawisz PrintScreen na swojej klawiaturze. Umożliwia on zapisanie zrzutu całego ekranu, jak również zaznaczenie tego jego fragmentu, który nas interesuje. Wszystko to bez konieczności pobierania i instalowania jakichkolwiek dodatkowych programów. 

Nowe narzędzie do robienia screenów

Zadebiutowały także dwie nowe aplikacje: Console (alternatywa dla Terminala) oraz Text Editor (prostszy od Gedita, a zarazem nowocześnie wyglądający edytor tekstu – co ciekawe, z funkcją autozapisu). 

Console po lewej i Text Editor po prawej

GNOME 42 to także zmniejszone zużycie pamięci, zmniejszone opóźnienie wejściowe, przeprojektowane ustawienia wyświetlacza i użytkowników czy też protokół RDP podczas połączeń pulpitu zdalnego. Odtwarzanie wideo stało się mniej energożerne, a do tego obsługuje dekodowanie ze sprzętową akceleracją. Tej ostatniej doczekało się również renderowanie treści w sieci. 

Tak wygląda GNOME 42 (wideo): 

GNOME 42 już niebawem w twoim Linuksie

Środowisko GNOME 42 już wkrótce trafi do pierwszych linuksowych dystrybucji. W niemal niezmienionym kształcie wprowadzi go Fedora 36, a po pewnych korektach stanie się też częścią Ubuntu 22.04. 

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Cyberwojna trwa w najlepsze – jak się bronić?

Mało kto jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Większość z nas po prostu korzysta z internetu, aplikacji mobilnych, gier, programów komputerowych i usług online absolutnie nie zaprzątając sobie głowy, jak to wszystko działa. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, przeprowadzane są również cyberataki, jednak naiwnością byłoby myśleć, że my jesteśmy od nich wolni. Tak naprawdę cyberwojna trwa od dawna, a jej celem może być każdy. Jak możesz się obronić, nie będąc ekspertem od cyberbezpieczeństwa? Przygotowaliśmy przydatny zestaw porad i działań, które warto podjąć w celu ochrony własnych danych i własnego komputera.

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *