Procesory Intela z 16 lukami bezpieczeństwa. 10 jest poważnych

Intel oficjalnie informuje o 16 lukach bezpieczeństwa dotyczących BIOSu lub UEFI, które umożliwiają atakującym przeprowadzanie ataków typu Denial of Service i Escalation of Privilege.

Te pozwalają na ominięcie systemu operacyjnego i powiązanych z nim środków bezpieczeństwa, ponieważ wykorzystują sprzętowy wektor ataku. Dzieje się tak dlatego, że większość zabezpieczeń działa jako część systemu operacyjnego, który ładuje się dopiero po uruchomieniu przez BIOS początkowego testu POST (Power-On Self-Test).

Luki umożliwiają podniesienie poziomu uprawnień na atakowanych urządzeniach. Pocieszeniem jest jednak to, że do przeprowadzenia ataku niezbędny jest fizyczny kontrakt ze sprzętem, co znacząco utrudnia sprawę.

Dziesięć luk zostało sklasyfikowanych jako wysokie zagrożenie, cztery jako średnie, a dwie zostały ocenione jako niskie zagrożenie. Intel obiecuje wydać aktualizację oprogramowania układowego, nad którą pracuje wraz z producentami sprzętu. Niestety na dzień dzisiejszy nie wiadomo kiedy poprawki zostaną opublikowane.

Problem dotyczy wszystkich procesorów Intel Core, poczynając od 6. generacji (Skylake) aż do 11. generacji Rocket Lake, więc posiadacze najnowszych układów z rodziny Alder Lake mogą odetchnąć z ulgą. Inne dotknięte układy to procesory Xeon z rodzin W, E, D, Scalable, Core serii X oraz procesory Atom rodziny C3XXX.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *