Przetestowano wydajność układu M1 Ultra – potężna wydajność

Podczas ostatniej konferencji Apple zaprezentowany został komputer Mac Studio. Jego najmocniejszy wariant wyposażony jest w zupełnie nowy układ M1 Ultra. Późnym wieczorem pojawiły się pierwsze wyniki testów wydajności tego chipa.

M1 Ultra – wydajność

Na stronie Apple przeczytać można, że M1 Ultra to dwie połączone struktury chipa M1 Max. Dzięki architekturze UltraFusion uzyskano przepustowość na poziomie 2,5 TB/s.

Podczas konferencji podano, że nowy układ jest o 80% szybszy od procesora Intel Xeon W 2,5 GHz z Turbo Boost do 4,4 GHz, w który wyposażony jest najmocniejszy model Maca Pro.

Wczoraj wieczorem pojawiły się pierwsze wyniki testu benchmarkowego chipa M1 Ultra. Mac Studio z tym procesorem osiągnął 1793 punkty w teście single core oraz 24055 w teście multi core.

Dla porównania, wspomniany wyżej 28-rdzeniowy Intel Xeon W zdobył w tych testach odpowiednio 1152 oraz 19951. Układ Ultra jest zatem w tym przypadku szybszy o około 56% (single core) i 21% (multi core). Do wspomnianych 80% nieco brakuje.

Dodajmy, że średni rezultat jaki osiąga układ M1 Max to 1747 oraz 12233 punktów.

Warto wspomnieć, że najwyższy wynik w teście single core osiąga obecnie procesor Intel Core i9 – 1997 punktów, a w teście multi core najlepszy jest AMD Ryzen Threadripper 3990X, który zdobył 25133 punktów.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *