System S-300 dla Ukrainy. Zobacz co potrafi

Systemy przeciwlotnicze S-300 wzmocnią obronę Ukrainy. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO dostarczą Ukrainie kilka systemów rakiet przeciwlotniczych, które będą mogły niszczyć nie tylko samoloty i śmigłowce, ale także rakiety balistyczne.

S-300 i inne systemy przeciwlotnicze trafią już do Ukrainy – podał wysoki rangą urzędnik administracji USA cytowany przez CNN. Telewizja podała, że do Ukrainy wysłane zostały zestawy Osa (klasyfikacja NATO SA-8), system S-300 (SA-10, SA-12) oraz przenośny przeciwlotniczy system Strela (SA-14) czyli rakiety odpalane z ramienia.

Według wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika systemy zostały pozyskane od krajów partnerskich NATO i są “w drodze”.

W środę, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wezwał Kongres USA do zapewnienia systemów obrony przeciwlotniczej, do zwalczania rosyjskich samolotów i rakiet, jeśli Zachód nie chce ustanowić strefy zakazu lotów nad Ukrainą.

Wcześniej Niemcy rozpoczęły przenoszenie systemu rakiet przeciwlotniczych Patriot na Słowację, a Stany Zjednoczone zdecydowały się na wysłanie do Polski dwóch baterii systemów obrony przeciwrakietowej Patriot.

Co może trafić do Ukrainy?

Systemy przeciwlotnicze, które mogłyby trafić do Ukrainy powinny być zintegrowane z obroną przeciwlotniczą tego państwa, a żołnierze ukraińscy powinni być przeszkoleni z obsługi sprzętu, tak aby móc nim walczyć z marszu, bez potrzeby długotrwałego szkolenia.

To oznacza, że powinny być to systemy produkcji radzickiej i rosyjskiej. Takie rakiety przeciwlotnicze wciąż są używane w wielu państwach NATO, które dawniej należały do Układu Warszawskiego. Wśród nich są Polska, Słowacja, Bułgaria, Czechy czy Rumunia.

Takie systemy mogą być łatwo przystosowane do działania w Ukrainie, nie trzeba nikogo szkolić z ich obsługi i co najważniejsze, jest do nich olbrzymi zapas amunicji.

S-300V (SA-12)

S-300V (SA-12) to system przeciwlotniczy, który kładzie większy nacisk na obronę antybalistyczną, z dedykowanym pociskiem antybalistycznym 9M82 (SA-12B Giant). S-300P (SA-10) to rakietowy system przeciwlotniczy produkcji radzieckiej i rosyjskiej.

S-300V został zaprojektowany jako system obrony powietrznej najwyższego poziomu, zapewniający obronę przed pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi i samolotami. 

Pociski 9M83 (SA-12A Gladiator) mają maksymalny zasięg rażenia około 75 km na wysokości około 32 km. W obu przypadkach głowica ma około 150 kg.

Typowy batalion S-300V składa się z jednostki wykrywania i oznaczania celów, radaru naprowadzania i do sześciu wyrzutni. 

Bułgaria posiada dziesięć wyrzutni S-300, podzielonych na dwie jednostki po pięć wyrzutni każda. Słowacja ma jedną baterię S-300PMU i 48 pocisków typu 5V55R. Grecja ma system S-300 PMU1 zakupiony po cypryjskim kryzysie rakietowym, składający się z 32 wyrzutni i 175 pocisków.

9K33 Osa (SA-8)

9K33 Osa (kod NATO: SA-8 Gecko) to samobieżny, kołowy, przeciwlotniczy zestaw rakietowy służący do zwalczania celów powietrznych w każdych warunkach atmosferycznych. Wszedł do służby w 1970 roku.

Zestaw 9K33 jest uzbrojony w sześć pocisków rakietowych, zamontowanych na specjalnej wyrzutni znajdującej się na dachu pojazdu w kontenerach startowych. Pocisk jest śledzony przez radiowy system naprowadzania.

Zasięg pocisku wynosi około 2 – 9 km, a pułap działania do 50 – 5000 m. Pocisk 9M33M2 Osa-A posiada zwiększony zasięg do 1500 – 10 000 m, a pułap bojowy do 25 – 5000 m. Pocisk 9M33M3 posiadają zaś pułap zwalczania celów powietrznych wynoszący 10 – 12 000 m, oraz większy zasięg wynoszący około 15 km.

Główny radar kierowania ogniem składa się z eliptycznej obrotowej anteny obserwacyjnej zamontowanej na górze macierzy, działającej w paśmie H (6 do 8 GHz) i o zasięgu wykrywania 30 km w stosunku do większości celów.

Systemy Osa są wykorzystywane w Wojsku Polskim. Posiadamy ich 64 sztuki w tym 17 egzemplarzy zmodernizowanych do wersji Osa-AKM-P1. Osy poosiada także armia rumuńska i bułgarska.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Mobilne

Apple iPhone 16 oraz iPhone 16 Pro – debiut nowych smartfonów z Apple Intelligence

Jesteśmy świeżo po konferencji Apple o nazwie It’s Glowtime, na której gigant z Cupertino zaprezentował swoje nowe urządzenia. Oczywiście najbardziej wyczekiwaną premierą była kolejna generacja smartfonów Apple iPhone 16. Przedsiębiorstwo od samego początku wskazywało, że wszystkie nowości zostały stworzone dla Apple Intelligence. Do serii wprowadzony został również (zgodnie z przewidywaniami) przycisk do robienia zdjęć, który zaskakuje swoimi możliwościami.

Bezpieczeństwo

Zmiana w Android Auto. Obsłuży klasyczne radio i pendrive’a

Android Auto może niedługo pozwolić kierowcom wykorzystać gniazda USB i klasyczne radio w samochodzie. Choć w dobie popularności słuchania muzyki w formie internetowego streamingu może być to zaskakujące, takie funkcje bez wątpienia dodadzą Androidowi Auto użyteczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *