Systemy przeciwlotnicze S-300 wzmocnią obronę Ukrainy. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO dostarczą Ukrainie kilka systemów rakiet przeciwlotniczych, które będą mogły niszczyć nie tylko samoloty i śmigłowce, ale także rakiety balistyczne.
S-300 i inne systemy przeciwlotnicze trafią już do Ukrainy – podał wysoki rangą urzędnik administracji USA cytowany przez CNN. Telewizja podała, że do Ukrainy wysłane zostały zestawy Osa (klasyfikacja NATO SA-8), system S-300 (SA-10, SA-12) oraz przenośny przeciwlotniczy system Strela (SA-14) czyli rakiety odpalane z ramienia.
Według wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika systemy zostały pozyskane od krajów partnerskich NATO i są „w drodze”.
W środę, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wezwał Kongres USA do zapewnienia systemów obrony przeciwlotniczej, do zwalczania rosyjskich samolotów i rakiet, jeśli Zachód nie chce ustanowić strefy zakazu lotów nad Ukrainą.
Wcześniej Niemcy rozpoczęły przenoszenie systemu rakiet przeciwlotniczych Patriot na Słowację, a Stany Zjednoczone zdecydowały się na wysłanie do Polski dwóch baterii systemów obrony przeciwrakietowej Patriot.
Co może trafić do Ukrainy?
Systemy przeciwlotnicze, które mogłyby trafić do Ukrainy powinny być zintegrowane z obroną przeciwlotniczą tego państwa, a żołnierze ukraińscy powinni być przeszkoleni z obsługi sprzętu, tak aby móc nim walczyć z marszu, bez potrzeby długotrwałego szkolenia.
To oznacza, że powinny być to systemy produkcji radzickiej i rosyjskiej. Takie rakiety przeciwlotnicze wciąż są używane w wielu państwach NATO, które dawniej należały do Układu Warszawskiego. Wśród nich są Polska, Słowacja, Bułgaria, Czechy czy Rumunia.
Takie systemy mogą być łatwo przystosowane do działania w Ukrainie, nie trzeba nikogo szkolić z ich obsługi i co najważniejsze, jest do nich olbrzymi zapas amunicji.
S-300V (SA-12)
S-300V (SA-12) to system przeciwlotniczy, który kładzie większy nacisk na obronę antybalistyczną, z dedykowanym pociskiem antybalistycznym 9M82 (SA-12B Giant). S-300P (SA-10) to rakietowy system przeciwlotniczy produkcji radzieckiej i rosyjskiej.
S-300V został zaprojektowany jako system obrony powietrznej najwyższego poziomu, zapewniający obronę przed pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi i samolotami.
Pociski 9M83 (SA-12A Gladiator) mają maksymalny zasięg rażenia około 75 km na wysokości około 32 km. W obu przypadkach głowica ma około 150 kg.
Typowy batalion S-300V składa się z jednostki wykrywania i oznaczania celów, radaru naprowadzania i do sześciu wyrzutni.
Bułgaria posiada dziesięć wyrzutni S-300, podzielonych na dwie jednostki po pięć wyrzutni każda. Słowacja ma jedną baterię S-300PMU i 48 pocisków typu 5V55R. Grecja ma system S-300 PMU1 zakupiony po cypryjskim kryzysie rakietowym, składający się z 32 wyrzutni i 175 pocisków.
9K33 Osa (SA-8)
9K33 Osa (kod NATO: SA-8 Gecko) to samobieżny, kołowy, przeciwlotniczy zestaw rakietowy służący do zwalczania celów powietrznych w każdych warunkach atmosferycznych. Wszedł do służby w 1970 roku.
Zestaw 9K33 jest uzbrojony w sześć pocisków rakietowych, zamontowanych na specjalnej wyrzutni znajdującej się na dachu pojazdu w kontenerach startowych. Pocisk jest śledzony przez radiowy system naprowadzania.
Zasięg pocisku wynosi około 2 – 9 km, a pułap działania do 50 – 5000 m. Pocisk 9M33M2 Osa-A posiada zwiększony zasięg do 1500 – 10 000 m, a pułap bojowy do 25 – 5000 m. Pocisk 9M33M3 posiadają zaś pułap zwalczania celów powietrznych wynoszący 10 – 12 000 m, oraz większy zasięg wynoszący około 15 km.
Główny radar kierowania ogniem składa się z eliptycznej obrotowej anteny obserwacyjnej zamontowanej na górze macierzy, działającej w paśmie H (6 do 8 GHz) i o zasięgu wykrywania 30 km w stosunku do większości celów.
Systemy Osa są wykorzystywane w Wojsku Polskim. Posiadamy ich 64 sztuki w tym 17 egzemplarzy zmodernizowanych do wersji Osa-AKM-P1. Osy poosiada także armia rumuńska i bułgarska.