System S-300 dla Ukrainy. Zobacz co potrafi

Systemy przeciwlotnicze S-300 wzmocnią obronę Ukrainy. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO dostarczą Ukrainie kilka systemów rakiet przeciwlotniczych, które będą mogły niszczyć nie tylko samoloty i śmigłowce, ale także rakiety balistyczne.

S-300 i inne systemy przeciwlotnicze trafią już do Ukrainy – podał wysoki rangą urzędnik administracji USA cytowany przez CNN. Telewizja podała, że do Ukrainy wysłane zostały zestawy Osa (klasyfikacja NATO SA-8), system S-300 (SA-10, SA-12) oraz przenośny przeciwlotniczy system Strela (SA-14) czyli rakiety odpalane z ramienia.

Według wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika systemy zostały pozyskane od krajów partnerskich NATO i są “w drodze”.

W środę, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wezwał Kongres USA do zapewnienia systemów obrony przeciwlotniczej, do zwalczania rosyjskich samolotów i rakiet, jeśli Zachód nie chce ustanowić strefy zakazu lotów nad Ukrainą.

Wcześniej Niemcy rozpoczęły przenoszenie systemu rakiet przeciwlotniczych Patriot na Słowację, a Stany Zjednoczone zdecydowały się na wysłanie do Polski dwóch baterii systemów obrony przeciwrakietowej Patriot.

Co może trafić do Ukrainy?

Systemy przeciwlotnicze, które mogłyby trafić do Ukrainy powinny być zintegrowane z obroną przeciwlotniczą tego państwa, a żołnierze ukraińscy powinni być przeszkoleni z obsługi sprzętu, tak aby móc nim walczyć z marszu, bez potrzeby długotrwałego szkolenia.

To oznacza, że powinny być to systemy produkcji radzickiej i rosyjskiej. Takie rakiety przeciwlotnicze wciąż są używane w wielu państwach NATO, które dawniej należały do Układu Warszawskiego. Wśród nich są Polska, Słowacja, Bułgaria, Czechy czy Rumunia.

Takie systemy mogą być łatwo przystosowane do działania w Ukrainie, nie trzeba nikogo szkolić z ich obsługi i co najważniejsze, jest do nich olbrzymi zapas amunicji.

S-300V (SA-12)

S-300V (SA-12) to system przeciwlotniczy, który kładzie większy nacisk na obronę antybalistyczną, z dedykowanym pociskiem antybalistycznym 9M82 (SA-12B Giant). S-300P (SA-10) to rakietowy system przeciwlotniczy produkcji radzieckiej i rosyjskiej.

S-300V został zaprojektowany jako system obrony powietrznej najwyższego poziomu, zapewniający obronę przed pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi i samolotami. 

Pociski 9M83 (SA-12A Gladiator) mają maksymalny zasięg rażenia około 75 km na wysokości około 32 km. W obu przypadkach głowica ma około 150 kg.

Typowy batalion S-300V składa się z jednostki wykrywania i oznaczania celów, radaru naprowadzania i do sześciu wyrzutni. 

Bułgaria posiada dziesięć wyrzutni S-300, podzielonych na dwie jednostki po pięć wyrzutni każda. Słowacja ma jedną baterię S-300PMU i 48 pocisków typu 5V55R. Grecja ma system S-300 PMU1 zakupiony po cypryjskim kryzysie rakietowym, składający się z 32 wyrzutni i 175 pocisków.

9K33 Osa (SA-8)

9K33 Osa (kod NATO: SA-8 Gecko) to samobieżny, kołowy, przeciwlotniczy zestaw rakietowy służący do zwalczania celów powietrznych w każdych warunkach atmosferycznych. Wszedł do służby w 1970 roku.

Zestaw 9K33 jest uzbrojony w sześć pocisków rakietowych, zamontowanych na specjalnej wyrzutni znajdującej się na dachu pojazdu w kontenerach startowych. Pocisk jest śledzony przez radiowy system naprowadzania.

Zasięg pocisku wynosi około 2 – 9 km, a pułap działania do 50 – 5000 m. Pocisk 9M33M2 Osa-A posiada zwiększony zasięg do 1500 – 10 000 m, a pułap bojowy do 25 – 5000 m. Pocisk 9M33M3 posiadają zaś pułap zwalczania celów powietrznych wynoszący 10 – 12 000 m, oraz większy zasięg wynoszący około 15 km.

Główny radar kierowania ogniem składa się z eliptycznej obrotowej anteny obserwacyjnej zamontowanej na górze macierzy, działającej w paśmie H (6 do 8 GHz) i o zasięgu wykrywania 30 km w stosunku do większości celów.

Systemy Osa są wykorzystywane w Wojsku Polskim. Posiadamy ich 64 sztuki w tym 17 egzemplarzy zmodernizowanych do wersji Osa-AKM-P1. Osy poosiada także armia rumuńska i bułgarska.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *