Putin na kosmicznej wojnie ze światem nauki. “Rosja odcina kupony z czasów ZSRR”

W czasach zimnej wojny w obszarze eksploracji kosmicznej liczyły się tak naprawdę tylko dwa podmioty — USA oraz ZSRR. Po zmianach geopolitycznych z końcówki XX w. rozkład sił całkowicie się zmienił, a zmiany zdają się obecnie jedynie przyspieszać. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna — najważniejszy projekt kosmiczny ludzkości w ciągu ostatnich dekad — niebawem zostanie wygaszona i spadnie na Ziemię… choć w ostatnim czasie jest o niej głośno z całkowicie innego powodu. Rosja, po nałożeniu na nią szeregu sankcji, grozi sabotowaniem całego przedsięwzięcia. Czy ma to jakikolwiek sens, czy też to jedynie puste groźby, dobrze brzmiące co najwyżej w przestrzeni medialnej?

Rosyjska rakieta Sojuz

Nasz rozmówca — najsłynniejszy w Polsce popularyzator nauki, dr Tomasz Rożek, wprost nazywa to fałszywą narracją, zwracając uwagę przy tym, że potęga Rosji w kosmosie ma obecnie wymiar jedynie symboliczny. Jak sam przyznał, obecnie Rosja odcina kupony z czasów ZSRR, czyli okresu sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy to dysponowała faktyczną przewagą technologiczną. Dziś, wiedza może i jest, ale… jest ona po prostu przestarzała. A to, z czego Rosja faktycznie słynęła w ostatnim czasie, czyli wyłączność na podróże kosmiczne na pokład ISS — przestało mieć rację bytu, do gry odważnie weszły bowiem podmioty prywatne.

Podczas rozmowy poruszyliśmy także kwestie tego, jaki udział mieli polski naukowcy w sankcjach nakładanych na Rosję, a także tym, co oznacza dla Ukraińców obecność systemu Starlink, który Elon Musk wysłał w ostatnim czasie nad Ukrainę.

Tomasz Rożek opowiedział w kilku słowach także o swojej nowej inicjatywie, która ma promować naukę oraz polskich naukowców pośród młodszego pokolenia. Spory segment rozmowy poświęcono także pozycji Europejskiej Agencji Kosmicznej na arenie międzynarodowej.

Dr Tomasz Rożek opowiada o sprawie

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *