Putin wściekły. Anonymous włamali się do Banku Centralnego Rosji

Hakerzy z grupy Anonymous poinformowali, że włamali się do danych rosyjskiego Banku Centralnego Rosji. Finansowo Moskwa jest nad przepaścią. Agencja Bloomberg ujawniła, że gdy rozpoczęła się gospodarcza katastrofa Rosji, prezes banku Elwira Nabiullina chciała się podać do dymisji. Zgody nie wyraził sam Władimir Putin.

„Zespół Anonymous rozbił Bank Centralny Rosji” – napisała grupa hakerska na Twitterze.

„Ponad 35 000 plików z tajnymi danymi zostanie opublikowanych w ciągu 48 godzin” – dodano.

Jak pisze agencja Ukrinform, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę hakerzy Anonymous zhakowali ponad 2500 oficjalnych rosyjskich i białoruskich stron internetowych i przeprowadzili bezprecedensowe ataki na oficjalne strony rosyjskiego rządu.

Złość hakerów odczuła ostatnio również firma Nestle, która tygodniami odrzucała apele o wycofanie się z rosyjskiego rynku. Anonymous włamali się do ich baz danych i wykradli tysiące plików francuskiej spółki.

Aktywiści z kolektywu Anonymous włamali się też do drukarek tysięcy rosyjskich użytkowników i za ich pośrednictwem przesłali im komunikat o kłamstwach putinowskiej propagandy wraz z instrukcjami, jak się przed nią bronić poprzez instalację specjalnego oprogramowania.

Prezes banku chciała odejść. Reakcja Putina

Agencja Bloomberg przekazała z kolei, że prezes banku centralnego Rosji Elwira Nabiullina chciała się podać do dymisji już po tym, jak prezydent Władimir Putin wydał rozkaz inwazji na Ukrainę.

58-letnia Nabiullina w ubiegłym tygodniu została powołana na nową, pięcioletnią kadencję. Według Bloomberga teraz musi sobie radzić z finansowymi konsekwencjami inwazji na Ukrainę, które w krótkim czasie zniweczyły wiele z tego, co udało się jej osiągnąć w ciągu dziewięciu lat kierowania bankiem centralnym Rosji.

Źródła, na które powołuje się agencja Bloomberg, podały, że jej odejście w tym momencie byłoby uważane za zdradę Putina, z którym blisko współpracuje od prawie dwóch dekad.

Pomysł dymisji miał więc spotkać się ze zdecydowaną reakcją lidera Rosji. Władimir Putin nie tylko był zły, ale natychmiast zablokował plany Nabiulliny.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *