Rosja zablokowała Zello. Kreml obawia się fali protestów

Rosja dalej stara się tuszować swoje okrutne działania i nie dopuszczać do rozprzestrzeniania innych informacji, niż te, które są zwyczajną propagandą. W tym celu zablokowała kolejny już komunikator. Kreml odciął Rosjan od Zello, czyli aplikacji pozwalającej zamienić telefon lub tablet w radiotelefon i swobodnie przesyłać anonimowe wiadomości.

Serwis ZDNet donosi, że Roskomnadzor, czyli państwowy regulator mediów i Internetu w Rosji zablokował aplikację Zello. Powodem miało być rozpowszechnianie “fałszywych informacji” na temat inwazji Rosji na Ukrainę, którą Kreml określa mianem “operacji specjalnej”.

Rosja blokuje kolejną aplikację

4 marca Roskomnadzor na podstawie decyzji wysłał do administracji amerykańskiego zasobu internetowego Zello prośbę o zaprzestanie wysyłania użytkownikom wiadomości zawierających nieprawdziwe informacje o przebiegu operacji specjalnej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy – jak można przeczytać w oświadczeniu Roskomnadzor, cytowanym przez ZDNet.

Zello nie zareagowało na żądania rosyjskiego regulatora, dlatego Roskomnadzor zdecydował się na ograniczenie dostępu do aplikacji na terenie Rosji. W ten sposób komunikator dołączył do innych platform społecznościowych, w tym Facebooka i Twittera, które blokuje Rosja. Władze odcinają dostęp do nich, bo nie chcą, aby obywatele dowiedzieli się, jaka jest prawda na temat “operacji specjalnej” w Ukrainie. Kreml godzi się wyłącznie na rozpowszechnianie oficjalnej narracji, tworzonej przez administrację Putina, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Serwis Engadget zaznacza, że aplikacja Zello zyskała na popularności po wybuchu inwazji. Dzięki niej Rosjanie mogli anonimowo i swobodnie komunikować się miedzy sobą. Istnieje prawdopodobieństwo, że działania Roskomnadzor’u mają związek z obawami dotyczącymi nasilenia protestów antywojennych w Rosji. Pomimo tego, że rosyjski parlament uchwalił ustawę, z której wynika, że za rozpowszechnianie “fałszywych informacji” grozi do 15 lat więzienia, część osób wciąż wychodzi na ulice, aby wyrazić swój sprzeciw.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *