Rosja zablokowała Zello. Kreml obawia się fali protestów

Rosja dalej stara się tuszować swoje okrutne działania i nie dopuszczać do rozprzestrzeniania innych informacji, niż te, które są zwyczajną propagandą. W tym celu zablokowała kolejny już komunikator. Kreml odciął Rosjan od Zello, czyli aplikacji pozwalającej zamienić telefon lub tablet w radiotelefon i swobodnie przesyłać anonimowe wiadomości.

Serwis ZDNet donosi, że Roskomnadzor, czyli państwowy regulator mediów i Internetu w Rosji zablokował aplikację Zello. Powodem miało być rozpowszechnianie “fałszywych informacji” na temat inwazji Rosji na Ukrainę, którą Kreml określa mianem “operacji specjalnej”.

Rosja blokuje kolejną aplikację

4 marca Roskomnadzor na podstawie decyzji wysłał do administracji amerykańskiego zasobu internetowego Zello prośbę o zaprzestanie wysyłania użytkownikom wiadomości zawierających nieprawdziwe informacje o przebiegu operacji specjalnej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy – jak można przeczytać w oświadczeniu Roskomnadzor, cytowanym przez ZDNet.

Zello nie zareagowało na żądania rosyjskiego regulatora, dlatego Roskomnadzor zdecydował się na ograniczenie dostępu do aplikacji na terenie Rosji. W ten sposób komunikator dołączył do innych platform społecznościowych, w tym Facebooka i Twittera, które blokuje Rosja. Władze odcinają dostęp do nich, bo nie chcą, aby obywatele dowiedzieli się, jaka jest prawda na temat “operacji specjalnej” w Ukrainie. Kreml godzi się wyłącznie na rozpowszechnianie oficjalnej narracji, tworzonej przez administrację Putina, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Serwis Engadget zaznacza, że aplikacja Zello zyskała na popularności po wybuchu inwazji. Dzięki niej Rosjanie mogli anonimowo i swobodnie komunikować się miedzy sobą. Istnieje prawdopodobieństwo, że działania Roskomnadzor’u mają związek z obawami dotyczącymi nasilenia protestów antywojennych w Rosji. Pomimo tego, że rosyjski parlament uchwalił ustawę, z której wynika, że za rozpowszechnianie “fałszywych informacji” grozi do 15 lat więzienia, część osób wciąż wychodzi na ulice, aby wyrazić swój sprzeciw.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Kolejna fala oszustw ,,na PGE”

SMS od PGE z informacją o zaplanowanym odłączeniu energii elektrycznej to popularna metoda cyberprzestępców. Oszuści, podszywając się pod Polską Grupę Energetyczną, chcą podstępem pozyskać nasze dane. Cel jest jeden.

Militaria

Alrosa – symbol rosyjskiej floty wraca na morze

Jedyny w swoim rodzaju rosyjski okręt podwodny o nazwie “Alrosa” powrócił na morze. Po modernizacji i zainstalowaniu nowego uzbrojenia ma być głównym elementem floty biorącej udział w agresji na Ukrainę. Rosjanie chwalą się, że jest w stanie zastąpić sześć okrętów. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Bezpieczeństwo

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa. Kobieta była przekonana, że odebrała połączenie od pracownika banku, a kolejno od stołecznego policjanta. Otworzyła przesłany za pomocą komunikatora link, i to wystarczyło, aby w efekcie końcowym oszuści wypłacili z jej rachunku bankowego zgromadzone środki oraz zaciągnęli pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.