Rosja zablokowała Zello. Kreml obawia się fali protestów

Rosja dalej stara się tuszować swoje okrutne działania i nie dopuszczać do rozprzestrzeniania innych informacji, niż te, które są zwyczajną propagandą. W tym celu zablokowała kolejny już komunikator. Kreml odciął Rosjan od Zello, czyli aplikacji pozwalającej zamienić telefon lub tablet w radiotelefon i swobodnie przesyłać anonimowe wiadomości.

Serwis ZDNet donosi, że Roskomnadzor, czyli państwowy regulator mediów i Internetu w Rosji zablokował aplikację Zello. Powodem miało być rozpowszechnianie “fałszywych informacji” na temat inwazji Rosji na Ukrainę, którą Kreml określa mianem “operacji specjalnej”.

Rosja blokuje kolejną aplikację

4 marca Roskomnadzor na podstawie decyzji wysłał do administracji amerykańskiego zasobu internetowego Zello prośbę o zaprzestanie wysyłania użytkownikom wiadomości zawierających nieprawdziwe informacje o przebiegu operacji specjalnej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy – jak można przeczytać w oświadczeniu Roskomnadzor, cytowanym przez ZDNet.

Zello nie zareagowało na żądania rosyjskiego regulatora, dlatego Roskomnadzor zdecydował się na ograniczenie dostępu do aplikacji na terenie Rosji. W ten sposób komunikator dołączył do innych platform społecznościowych, w tym Facebooka i Twittera, które blokuje Rosja. Władze odcinają dostęp do nich, bo nie chcą, aby obywatele dowiedzieli się, jaka jest prawda na temat “operacji specjalnej” w Ukrainie. Kreml godzi się wyłącznie na rozpowszechnianie oficjalnej narracji, tworzonej przez administrację Putina, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Serwis Engadget zaznacza, że aplikacja Zello zyskała na popularności po wybuchu inwazji. Dzięki niej Rosjanie mogli anonimowo i swobodnie komunikować się miedzy sobą. Istnieje prawdopodobieństwo, że działania Roskomnadzor’u mają związek z obawami dotyczącymi nasilenia protestów antywojennych w Rosji. Pomimo tego, że rosyjski parlament uchwalił ustawę, z której wynika, że za rozpowszechnianie “fałszywych informacji” grozi do 15 lat więzienia, część osób wciąż wychodzi na ulice, aby wyrazić swój sprzeciw.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Bezpieczeństwo

Za sprawą ataku ransomware wyciekły medyczne dane Polaków

Do internetu wyciekły wyniki badań medycznych wykonanych przez ostatnie kilka lat w jednej z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów medycznych, firmy ALAB. Wyciek danych jest wynikiem ataku grupy ransomware, a dane uważane są za próbkę.

Oprogramowanie

WordPress 6.4: Nowe funkcje, ulepszenia i zmiany

WordPress 6.4 to najnowsza wersja popularnego systemu zarządzania treścią, który oferuje wiele nowych funkcji, ulepszeń i zmian. Ta aktualizacja, która została zaplanowana na 7 listopada 2023 roku, wprowadza wiele interesujących nowości, które warto poznać. Poniżej przedstawiam szczegółowy artykuł na temat nowej wersji WordPress 6.4.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *