Rosjanie masowo pobierają Wikipedię!

Kopia zapasowa to podstawa. Rosjanie biją rekordy pobrań rosyjskojęzycznej Wikipedii.

Rosja i kolejne sankcje

Rosyjscy internauci nie mają łatwego życia. Ilość sankcji rośnie, a oni utracili już dostęp do wielu platform. Nie mogą korzystać z Facebooka, Twittera, ani z OnlyFans. Głośno zrobiło się kiedy zablokowano Instagram, no ale tu nie ma tragedii, bo zrobią sobie własny.

Teraz tysiące Rosjan zdecydowało się pobrać całą rosyjskojęzyczną wersję Wikipedii, tak na wszelki wypadek. Robią to w obawie przed zablokowaniem im dostępu do tej darmowej internetowej encyklopedii. Roskomnadzor już ostrzegał o możliwej blokadzie serwisu, ponieważ pojawił się tam artykuł o inwazji na Ukrainę, który został uznany za dezinformację. Czyli po prostu nie pasował do narracji Kremla.

Obecnie Rosjanie odpowiadają za 42% całego ruchu na Wikipedii. W ubiegłym roku stanowili zaledwie 2%. Dane Kiwix pokazują, że w pierwszej połowie marca plik z rosyjskojęzyczną wersją Wikipedii pobrano 105 889 razy, co stanowi wzrost o ponad 4000% w porównaniu z pierwszą połową stycznia. Jednak można założyć, że pobrań było znacznie więcej, ponieważ wiele osób ukrywa swoją lokalizację korzystając z VPN lub Tora. No i poza Kiwix istnieją też inne sposoby pobierania zawartości Wikipedii.

Ile waży Wikipedia?

Pobranie artykułów z encyklopedii nie jest skomplikowane, łatwo to zrobić przy użyciu Kiwix. Wikipedia udostępnia swoje bazy danych, które można ściągnąć spakowane w archiwum. Ile miejsca na dysku potrzeba?

Rosyjska wersja zawiera około 1,8 miliona artykułów, które ważą 29 GB. Gdyby wydać je w wersji papierowej to wyszłoby około 667 tomów. Dla porównania: anglojęzyczna wersja zawiera 6,4 miliona artykułów i razem ze zdjęciami ma 87 GB.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *