Rosjanie rzucili się na VPN. Próbują omijać blokady podając się za mieszkańców innych państw

Roskomnadzor, rosyjski państwowy urząd ds. kontroli mediów i internetu, zablokował obywatelom dostęp do wielu zachodnich mediów. Część Rosjan próbuje się jednak przebić przez zabezpieczenia, korzystając z rozmaitych VPN-ów.

Rozkomnadzor w piątek poinformował, że zablokował BBC, Głos Ameryki (VOA), Radio Wolna Europa/Radio Swoboda, Deutsche Welle i inne media za „rozpowszechnianie fałszywych informacji”. Zdecydował też o zablokowaniu na terenie kraju serwisu społecznościowego Facebook.

Wcześniej władze wyłączyły też radio Echo Moskwy i internetową telewizję Dożd po tym, jak poinformowały one o śmierci ukraińskich cywilów i ostrzale ukraińskich miast. Rosjanie są więc coraz bardziej odcięci od informacji niezależnych od Kremla. Jak wynika z danych AppFigures, próbują jednak uzyskać dostęp do zablokowanych mediów.

Rosnąca liczba pobrań

Serwis 9to5Mac, powołując się na AppFigures, podaje, że w Rosji w ostatnich dniach najczęściej pobieranymi programami są aplikacje VPN, które m.in. pozwalają na ukrycie aktywności w internecie i dają możliwość odblokowania treści objętych blokadą regionalną. Liczba ich pobrań miała znacznie wzrosnąć od czasu rozpoczęcia wojny, tj. 24 lutego bieżącego roku.

Zgodnie z danymi, najpopularniejsze aplikacje VPN w Rosji odnotowały wzrost pobrań o ponad 1200 proc. Dzienne pobrania programów z tej kategorii, dotychczas, oscylowały w Rosji wokół liczby 10 tys. pobrań łącznie w App Store i Google Play. Ostatnie doniesienia z 1 marca 2022 r. wskazują jednak, że tylko w tym dniu wzrosły one do ponad pół miliona pobrań.

Wśród aplikacji, które mogą pochwalić się rosnącą liczbą pobrań, znalazły się takie programy jak VPN Proxy Master, VPN super unlimited proxy, 1.1.1.1 czy VPN Master Secure (VPN Beaver). Te z nich, które radzą sobie dobrze na rosyjskim rynku, odnotowują od kilku dni wzrost pozytywnych recenzji od użytkowników rosyjskojęzycznych, co można sprawdzić, wchodząc w daną aplikację i wyświetlając jej najnowsze recenzje.

Dostęp do sklepów

Strona 9to5Mac powołuje się także na informacje, które przewijają się na Twitterze, jakoby App Store i Google Play również miały zostać zablokowane w Rosji. Serwis był w stanie potwierdzić z niezależnymi źródłami, że obie platformy są nadal dostępne w tym kraju. Oznacza to, że na razie internauci w Rosji mają jeszcze łatwy dostęp do narzędzi, które mogą pozwolić im na pozyskanie prawdziwych informacji na temat wydarzeń w Ukrainie.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *