Rosjanie rzucili się na VPN. Próbują omijać blokady podając się za mieszkańców innych państw

Roskomnadzor, rosyjski państwowy urząd ds. kontroli mediów i internetu, zablokował obywatelom dostęp do wielu zachodnich mediów. Część Rosjan próbuje się jednak przebić przez zabezpieczenia, korzystając z rozmaitych VPN-ów.

Rozkomnadzor w piątek poinformował, że zablokował BBC, Głos Ameryki (VOA), Radio Wolna Europa/Radio Swoboda, Deutsche Welle i inne media za “rozpowszechnianie fałszywych informacji”. Zdecydował też o zablokowaniu na terenie kraju serwisu społecznościowego Facebook.

Wcześniej władze wyłączyły też radio Echo Moskwy i internetową telewizję Dożd po tym, jak poinformowały one o śmierci ukraińskich cywilów i ostrzale ukraińskich miast. Rosjanie są więc coraz bardziej odcięci od informacji niezależnych od Kremla. Jak wynika z danych AppFigures, próbują jednak uzyskać dostęp do zablokowanych mediów.

Rosnąca liczba pobrań

Serwis 9to5Mac, powołując się na AppFigures, podaje, że w Rosji w ostatnich dniach najczęściej pobieranymi programami są aplikacje VPN, które m.in. pozwalają na ukrycie aktywności w internecie i dają możliwość odblokowania treści objętych blokadą regionalną. Liczba ich pobrań miała znacznie wzrosnąć od czasu rozpoczęcia wojny, tj. 24 lutego bieżącego roku.

Zgodnie z danymi, najpopularniejsze aplikacje VPN w Rosji odnotowały wzrost pobrań o ponad 1200 proc. Dzienne pobrania programów z tej kategorii, dotychczas, oscylowały w Rosji wokół liczby 10 tys. pobrań łącznie w App Store i Google Play. Ostatnie doniesienia z 1 marca 2022 r. wskazują jednak, że tylko w tym dniu wzrosły one do ponad pół miliona pobrań.

Wśród aplikacji, które mogą pochwalić się rosnącą liczbą pobrań, znalazły się takie programy jak VPN Proxy Master, VPN super unlimited proxy, 1.1.1.1 czy VPN Master Secure (VPN Beaver). Te z nich, które radzą sobie dobrze na rosyjskim rynku, odnotowują od kilku dni wzrost pozytywnych recenzji od użytkowników rosyjskojęzycznych, co można sprawdzić, wchodząc w daną aplikację i wyświetlając jej najnowsze recenzje.

Dostęp do sklepów

Strona 9to5Mac powołuje się także na informacje, które przewijają się na Twitterze, jakoby App Store i Google Play również miały zostać zablokowane w Rosji. Serwis był w stanie potwierdzić z niezależnymi źródłami, że obie platformy są nadal dostępne w tym kraju. Oznacza to, że na razie internauci w Rosji mają jeszcze łatwy dostęp do narzędzi, które mogą pozwolić im na pozyskanie prawdziwych informacji na temat wydarzeń w Ukrainie.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Kolejna fala oszustw ,,na PGE”

SMS od PGE z informacją o zaplanowanym odłączeniu energii elektrycznej to popularna metoda cyberprzestępców. Oszuści, podszywając się pod Polską Grupę Energetyczną, chcą podstępem pozyskać nasze dane. Cel jest jeden.

Militaria

Alrosa – symbol rosyjskiej floty wraca na morze

Jedyny w swoim rodzaju rosyjski okręt podwodny o nazwie “Alrosa” powrócił na morze. Po modernizacji i zainstalowaniu nowego uzbrojenia ma być głównym elementem floty biorącej udział w agresji na Ukrainę. Rosjanie chwalą się, że jest w stanie zastąpić sześć okrętów. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Bezpieczeństwo

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa. Kobieta była przekonana, że odebrała połączenie od pracownika banku, a kolejno od stołecznego policjanta. Otworzyła przesłany za pomocą komunikatora link, i to wystarczyło, aby w efekcie końcowym oszuści wypłacili z jej rachunku bankowego zgromadzone środki oraz zaciągnęli pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.