Rosjanie rzucili się na VPN. Próbują omijać blokady podając się za mieszkańców innych państw

Roskomnadzor, rosyjski państwowy urząd ds. kontroli mediów i internetu, zablokował obywatelom dostęp do wielu zachodnich mediów. Część Rosjan próbuje się jednak przebić przez zabezpieczenia, korzystając z rozmaitych VPN-ów.

Rozkomnadzor w piątek poinformował, że zablokował BBC, Głos Ameryki (VOA), Radio Wolna Europa/Radio Swoboda, Deutsche Welle i inne media za “rozpowszechnianie fałszywych informacji”. Zdecydował też o zablokowaniu na terenie kraju serwisu społecznościowego Facebook.

Wcześniej władze wyłączyły też radio Echo Moskwy i internetową telewizję Dożd po tym, jak poinformowały one o śmierci ukraińskich cywilów i ostrzale ukraińskich miast. Rosjanie są więc coraz bardziej odcięci od informacji niezależnych od Kremla. Jak wynika z danych AppFigures, próbują jednak uzyskać dostęp do zablokowanych mediów.

Rosnąca liczba pobrań

Serwis 9to5Mac, powołując się na AppFigures, podaje, że w Rosji w ostatnich dniach najczęściej pobieranymi programami są aplikacje VPN, które m.in. pozwalają na ukrycie aktywności w internecie i dają możliwość odblokowania treści objętych blokadą regionalną. Liczba ich pobrań miała znacznie wzrosnąć od czasu rozpoczęcia wojny, tj. 24 lutego bieżącego roku.

Zgodnie z danymi, najpopularniejsze aplikacje VPN w Rosji odnotowały wzrost pobrań o ponad 1200 proc. Dzienne pobrania programów z tej kategorii, dotychczas, oscylowały w Rosji wokół liczby 10 tys. pobrań łącznie w App Store i Google Play. Ostatnie doniesienia z 1 marca 2022 r. wskazują jednak, że tylko w tym dniu wzrosły one do ponad pół miliona pobrań.

Wśród aplikacji, które mogą pochwalić się rosnącą liczbą pobrań, znalazły się takie programy jak VPN Proxy Master, VPN super unlimited proxy, 1.1.1.1 czy VPN Master Secure (VPN Beaver). Te z nich, które radzą sobie dobrze na rosyjskim rynku, odnotowują od kilku dni wzrost pozytywnych recenzji od użytkowników rosyjskojęzycznych, co można sprawdzić, wchodząc w daną aplikację i wyświetlając jej najnowsze recenzje.

Dostęp do sklepów

Strona 9to5Mac powołuje się także na informacje, które przewijają się na Twitterze, jakoby App Store i Google Play również miały zostać zablokowane w Rosji. Serwis był w stanie potwierdzić z niezależnymi źródłami, że obie platformy są nadal dostępne w tym kraju. Oznacza to, że na razie internauci w Rosji mają jeszcze łatwy dostęp do narzędzi, które mogą pozwolić im na pozyskanie prawdziwych informacji na temat wydarzeń w Ukrainie.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *