Rosjanie stworzyli nowy system operacyjny na bazie Linuxa

Na rosyjskim rynku pojawił się właśnie nowy system operacyjny, przeznaczony dla komputerów. „M OS” został zbudowany na bazie Linuksa i ma znaleźć zastosowanie głównie w „sektorze edukacyjnym”.

Wobec sankcji nałożonych przez Rosję przez szereg koncernów technologicznych, Kreml musi samodzielnie radzić sobie z postępującym zacofaniem w sektorze tech. Wynikiem wytężonych działań rosyjskiej myśli technicznej jest nowy system operacyjny o nazwie „M OS”.

Jeśli spodziewacie się czegoś na kształt rosyjskiego Windowsa, to z pewnością Wasze wyobrażenia rozmijają się z prawdą. „M OS” został bowiem stworzony przez tamtejszy Departament Technologii Informacyjnych, a konkretniej przez grupę 25 deweloperów. Prace nad systemem trwały ok. pół roku, a całość została zbudowana na architekturze Linuksa.

System ma znaleźć zastosowanie głównie w sektorze edukacyjnym — powoli trafia on na komputery stacjonarne czy laptop wykorzystywane w rosyjskich szkołach. Na razie jest on dostępny głównie w moskiewskich placówkach edukacyjnych.

Rosyjski OS został wyposażony m.in. w przeglądarkę Mozilla Firefox, klienta pocztowego Mozilla Thunderbird i pakiet biurowy LibreOffice. System umożliwia także nagrywanie pulpitu, wykonywanie zrzutów ekranu czy pracę z plikami. M OS ma w krótkiej perspektywie zastąpić Windowsa, a także wyeliminować stosowanie pakietu Microsoft Office.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *