Rosjanie stworzyli nowy system operacyjny na bazie Linuxa

Na rosyjskim rynku pojawił się właśnie nowy system operacyjny, przeznaczony dla komputerów. “M OS” został zbudowany na bazie Linuksa i ma znaleźć zastosowanie głównie w “sektorze edukacyjnym”.

Wobec sankcji nałożonych przez Rosję przez szereg koncernów technologicznych, Kreml musi samodzielnie radzić sobie z postępującym zacofaniem w sektorze tech. Wynikiem wytężonych działań rosyjskiej myśli technicznej jest nowy system operacyjny o nazwie “M OS”.

Jeśli spodziewacie się czegoś na kształt rosyjskiego Windowsa, to z pewnością Wasze wyobrażenia rozmijają się z prawdą. “M OS” został bowiem stworzony przez tamtejszy Departament Technologii Informacyjnych, a konkretniej przez grupę 25 deweloperów. Prace nad systemem trwały ok. pół roku, a całość została zbudowana na architekturze Linuksa.

System ma znaleźć zastosowanie głównie w sektorze edukacyjnym — powoli trafia on na komputery stacjonarne czy laptop wykorzystywane w rosyjskich szkołach. Na razie jest on dostępny głównie w moskiewskich placówkach edukacyjnych.

Rosyjski OS został wyposażony m.in. w przeglądarkę Mozilla Firefox, klienta pocztowego Mozilla Thunderbird i pakiet biurowy LibreOffice. System umożliwia także nagrywanie pulpitu, wykonywanie zrzutów ekranu czy pracę z plikami. M OS ma w krótkiej perspektywie zastąpić Windowsa, a także wyeliminować stosowanie pakietu Microsoft Office.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *