Rosjanie stworzyli nowy system operacyjny na bazie Linuxa

Na rosyjskim rynku pojawił się właśnie nowy system operacyjny, przeznaczony dla komputerów. “M OS” został zbudowany na bazie Linuksa i ma znaleźć zastosowanie głównie w “sektorze edukacyjnym”.

Wobec sankcji nałożonych przez Rosję przez szereg koncernów technologicznych, Kreml musi samodzielnie radzić sobie z postępującym zacofaniem w sektorze tech. Wynikiem wytężonych działań rosyjskiej myśli technicznej jest nowy system operacyjny o nazwie “M OS”.

Jeśli spodziewacie się czegoś na kształt rosyjskiego Windowsa, to z pewnością Wasze wyobrażenia rozmijają się z prawdą. “M OS” został bowiem stworzony przez tamtejszy Departament Technologii Informacyjnych, a konkretniej przez grupę 25 deweloperów. Prace nad systemem trwały ok. pół roku, a całość została zbudowana na architekturze Linuksa.

System ma znaleźć zastosowanie głównie w sektorze edukacyjnym — powoli trafia on na komputery stacjonarne czy laptop wykorzystywane w rosyjskich szkołach. Na razie jest on dostępny głównie w moskiewskich placówkach edukacyjnych.

Rosyjski OS został wyposażony m.in. w przeglądarkę Mozilla Firefox, klienta pocztowego Mozilla Thunderbird i pakiet biurowy LibreOffice. System umożliwia także nagrywanie pulpitu, wykonywanie zrzutów ekranu czy pracę z plikami. M OS ma w krótkiej perspektywie zastąpić Windowsa, a także wyeliminować stosowanie pakietu Microsoft Office.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *