Samsung szykuje dysk SSD o zawrotnej pojemności.

Podczas konferencji Flash Memory Summit 2023, Samsung podzielił się planami na temat rozwoju nośników SSD. Plany koreańskiego koncernu zakładają debiut dysku o pojemności 256 TB.

Z roku na rok pojemności dysków SSD ulegają stałemu zwiększeniu — dzięki spadającym cenom tych nośników, przeciętny konsument ma już dostęp do modeli oferujących 2, 4 czy nawet 8 TB przestrzeni. Samsung ma jednak znacznie bardziej rozbudowane plany.

Podczas Flash Memory Summit 2023, Samsung zapowiedział wprowadzenie na rynek dysku SSD o pojemności aż 256 TB. Nośnik ma bazować na pamięciach typu QLC, a jego możliwości mają odpowiadać na zapotrzebowanie przedsiębiorstw czy też serwerowni.

Dysk o pojemności 256 TB ma zużywać nawet siedem razy mniej energii w porównaniu do ośmiu nośników 32 TB pracujących ze sobą.

Nie da się ukryć, że wykorzystanie takich dysków SSD to kolejny krok w stronę coraz bardziej zdecydowanej rezygnacji z wolnych modeli HDD. Do tej pory główną zaletą popularnych „twardzieli” była właśnie ich pojemność, ale inicjatywy takie jak Samsunga zdecydowanie nie działają na korzyść większych i wolniejszych magazynów danych. Na razie nie wiemy jednak, kiedy dysk SSD 256 TB od Samsunga miałby trafić do sprzedaży.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *