Sekunda przestępna sprawia problemy komputerom, ale pojawił się pomysł na ich rozwiązanie

Aby zsynchronizować uniwersalny czas koordynowany ze średnim czasem słonecznym wykorzystuje się tzw. sekundę przestępną, która jest dodawana. Jest to jednak dezorientujące dla komputerów.

Od 1972 roku taki zabieg przeprowadzono 27-krotnie, a po raz ostatni miało to miejsce w czerwcu 2016 roku. Dodawanie sekundy przestępnej ma na celu synchronizację czasu słonecznego z uniwersalnym, ponieważ „rozjeżdżają” się one na skutek nieregularnego tempa obrotu Ziemi. Kompensacja tych różnic jest zrozumiała dla ludzi, lecz w przypadku komputerów okazuje się mniej jasna.

Najlepszym tego przykładem były wydarzenia z 2012 roku, kiedy dodano sekundę przestępną, co spowodowało przestoje w działaniu takich stron jak Foursquare, Reddit, LinkedIn i Yelp. Nawet mimo wprowadzonych poprawek, które miały zabezpieczyć infrastrukturę komputerową przed powtórką tych wydarzeń, nie udało się uniknąć komplikacji ani w 2015 ani w 2016 roku.

Od 1972 roku sekunda przestępna była dodawana 27 razy

Z tego względu przedstawiciele firmy Meta chcieliby pozbyć się sekundy przestępnej. Tamtejsi inżynierowie zaprezentowali argumenty przeciwko dodawaniu sekund przestępnych. Ich zdaniem takie rozwiązanie pomaga przede wszystkim naukowcom i astronomom, jednocześnie wprowadzając zamieszanie w całym świecie technologii. Innymi słowy, według firmy Meta stosowane obecnie podejście przynosi więcej szkody niż pożytku.

Być może taka propozycja nie miałaby racji bytu, gdyby popierało ją zaledwie jedno przedsiębiorstwo, jednak wszystko wskazuje na to, że zwolenników jest więcej. W tym gronie znaleźli się giganci technologiczni pokroju Google, Microsoftu i Amazona. Ideę popiera również Międzynarodowe Biuro Miar i Wag oraz amerykański National Institute of Standards and Technology.

Jedną z alternatyw dla sekundy przestępnej mógłby być scenariusz, w którym zegary cyfrowe zostają spowolnione na tyle, by uwzględnić dodatkowy czas, który ma być dodany. Doszłoby wtedy to „rozmycia” sekundy, tak, by nie dochodziło do nagłego przeskoku. Takie rozmycie miałoby się rozłożyć na co najmniej kilka godzin. Ale czy faktycznie tak będzie? Bez wątpienia świat nauki czeka długa dyskusja w tej sprawie.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *