Anonymous na cyberwojnie z Kremlem. Najczęściej stosowane techniki

Anonymous od początku cyberwojny wypowiedzianej Kremlowi posługują się różnymi technikami, które mają zadać Rosji dotkliwe ciosy i odsłonić słabość krajowego cyberbezpieczeństwa. Jeremiah Fowler, ekspert zajmujący się bezpieczeństwem w sieci, w rozmowie z CNBC dokonał ich podsumowania. Oto najważniejsze z nich.

Serwis CNBC przedstawił wnioski Jeremiaha Fowlera, współzałożyciela firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem Security Discovery, które dotyczą działań kolektywu Anonymous wymierzonych w Rosję. Fowler obserwuje poczynania haktywistów od momentu rozpoczęcia cyberwojny, czyli tak naprawdę od początku inwazji Rosji na Ukrainę.

Anonymous i ich cyberwojna z Rosją

Zdaniem Fowlera dotychczas przeprowadzone ataki dowodzą, że rosyjskie systemy związane z cyberbezpieczeństwem są znacznie słabsze, niż wcześniej sądzono. Ekspert zaznacza również, że grupa Anonymous wykorzystuje wiele strategii w trakcie toczącej się cyberwojny, ale najskuteczniejsze jest włamywanie się do baz danych i udostępnianie przejętych informacji online.

Anonymous sprawili, że rosyjska rządowa i cywilna obrona cybernetyczna wydaje się słaba – powiedział w rozmowie z CNBC Jeremiah Fowler. Dodał: – grupa zdemistyfikowała rosyjskie zdolności cybernetyczne i skutecznie wprawiła w zakłopotanie rosyjskie firmy, agencje rządowe, przedsiębiorstwa energetyczne i inne.

Fowler we współpracy z CNBC przygotował zestawienie sześciu technik, którymi posługuje się kolektyw Anonymous, aby zadać Rosji “ciosy” i odsłonić jej cybernetyczną słabość. Są one następujące:

  • Włamania do rosyjskich baz danych – Anonymous włamali się m.in. do baz danych Centralnego Banku Rosji, agencji kosmicznej Roskosmos, Gazpromu czy firmy zbrojeniowej, która zajmuje się rosyjskimi dronami wojskowymi.
  • Uderzanie w firmy, które nadal prowadzą działalność w Rosji – kolektyw blokuje strony internetowe tego typu przedsiębiorstw, a także ostrzega je przed potencjalnymi “konsekwencjami” pozostania w Rosji.
  • Blokowanie rosyjskich stron internetowych – Anonymous atakują rosyjskie witryny rządowe, witryny instytucji państwowych oraz różnych przedsiębiorstw.
  • Szkolenie nowych haktywistów – Anonymous uczą ochotników, jak przeprowadzać ataki DDoS oraz chronić swoją tożsamość, a także udzielają Ukrainie pomocy w zakresie cyberbezpieczeństwa.
  • Przejmowanie dostępu do mediów i usług przesyłania strumieniowego – haktywiści przejmują dostęp m.in. do radiostacji, kanałów telewizyjnych i platform streamingowych, gdzie rozpowszechniają materiały pokazujące prawdę o wojnie w Ukrainie.
  • Bezpośrednie dotarcie do Rosjan – Anonymous próbują dotrzeć do zwykłych obywateli np. zachęcając swoich odbiorców do wysyłania tysięcy wiadomości e-mail, SMS-ów lub wykonywania telefonów do Rosjan, hakując drukarki czy systemy odpowiedzialne za drukowanie paragonów, aby drukowały antywojenne i proukraińskie komunikaty.
Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Cyberwojna trwa w najlepsze – jak się bronić?

Mało kto jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Większość z nas po prostu korzysta z internetu, aplikacji mobilnych, gier, programów komputerowych i usług online absolutnie nie zaprzątając sobie głowy, jak to wszystko działa. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, przeprowadzane są również cyberataki, jednak naiwnością byłoby myśleć, że my jesteśmy od nich wolni. Tak naprawdę cyberwojna trwa od dawna, a jej celem może być każdy. Jak możesz się obronić, nie będąc ekspertem od cyberbezpieczeństwa? Przygotowaliśmy przydatny zestaw porad i działań, które warto podjąć w celu ochrony własnych danych i własnego komputera.

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *