Anonymous na cyberwojnie z Kremlem. Najczęściej stosowane techniki

Anonymous od początku cyberwojny wypowiedzianej Kremlowi posługują się różnymi technikami, które mają zadać Rosji dotkliwe ciosy i odsłonić słabość krajowego cyberbezpieczeństwa. Jeremiah Fowler, ekspert zajmujący się bezpieczeństwem w sieci, w rozmowie z CNBC dokonał ich podsumowania. Oto najważniejsze z nich.

Serwis CNBC przedstawił wnioski Jeremiaha Fowlera, współzałożyciela firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem Security Discovery, które dotyczą działań kolektywu Anonymous wymierzonych w Rosję. Fowler obserwuje poczynania haktywistów od momentu rozpoczęcia cyberwojny, czyli tak naprawdę od początku inwazji Rosji na Ukrainę.

Anonymous i ich cyberwojna z Rosją

Zdaniem Fowlera dotychczas przeprowadzone ataki dowodzą, że rosyjskie systemy związane z cyberbezpieczeństwem są znacznie słabsze, niż wcześniej sądzono. Ekspert zaznacza również, że grupa Anonymous wykorzystuje wiele strategii w trakcie toczącej się cyberwojny, ale najskuteczniejsze jest włamywanie się do baz danych i udostępnianie przejętych informacji online.

Anonymous sprawili, że rosyjska rządowa i cywilna obrona cybernetyczna wydaje się słaba – powiedział w rozmowie z CNBC Jeremiah Fowler. Dodał: – grupa zdemistyfikowała rosyjskie zdolności cybernetyczne i skutecznie wprawiła w zakłopotanie rosyjskie firmy, agencje rządowe, przedsiębiorstwa energetyczne i inne.

Fowler we współpracy z CNBC przygotował zestawienie sześciu technik, którymi posługuje się kolektyw Anonymous, aby zadać Rosji “ciosy” i odsłonić jej cybernetyczną słabość. Są one następujące:

  • Włamania do rosyjskich baz danych – Anonymous włamali się m.in. do baz danych Centralnego Banku Rosji, agencji kosmicznej Roskosmos, Gazpromu czy firmy zbrojeniowej, która zajmuje się rosyjskimi dronami wojskowymi.
  • Uderzanie w firmy, które nadal prowadzą działalność w Rosji – kolektyw blokuje strony internetowe tego typu przedsiębiorstw, a także ostrzega je przed potencjalnymi “konsekwencjami” pozostania w Rosji.
  • Blokowanie rosyjskich stron internetowych – Anonymous atakują rosyjskie witryny rządowe, witryny instytucji państwowych oraz różnych przedsiębiorstw.
  • Szkolenie nowych haktywistów – Anonymous uczą ochotników, jak przeprowadzać ataki DDoS oraz chronić swoją tożsamość, a także udzielają Ukrainie pomocy w zakresie cyberbezpieczeństwa.
  • Przejmowanie dostępu do mediów i usług przesyłania strumieniowego – haktywiści przejmują dostęp m.in. do radiostacji, kanałów telewizyjnych i platform streamingowych, gdzie rozpowszechniają materiały pokazujące prawdę o wojnie w Ukrainie.
  • Bezpośrednie dotarcie do Rosjan – Anonymous próbują dotrzeć do zwykłych obywateli np. zachęcając swoich odbiorców do wysyłania tysięcy wiadomości e-mail, SMS-ów lub wykonywania telefonów do Rosjan, hakując drukarki czy systemy odpowiedzialne za drukowanie paragonów, aby drukowały antywojenne i proukraińskie komunikaty.
Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Przestępcza klika Putina zamawia SI. Wyśledzi w sieci niepożądane przez nich treści

Rosysjki regulator mediów Roskomnadzor zamówił oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji, które będzie wykrywało w sieci materiały uważane za niedozwolone. Biorąc pod uwagę podpisaną przez Władimira Putina ustawę o “fake newsach”, narzędzie będzie zapewne śledziło również treści potępiające wojnę w Ukrainie.

Mobilne

Nowości w WhatsApp. Nowa aplikacja na komputery

Po fali krytyki ze strony użytkowników WhatsApp wreszcie wypuścił zupełnie nową wersję aplikacji na Windowsa. To nie koniec – podobna zmiana czeka WhatsApp na macOS.

Bezpieczeństwo

Wielka wpadka GIOŚ. Wyciekły dane osób, które informowały o zatruciu Odry!

Serwis lwowecki.info dotarł do ciekawych informacji. Okazuje się, że prawdopodobnie wyciekły dane osób, które informowały GIOŚ o nieprawidłowościach ws. zatrucia Odry. Urzędnicy przez przypadek mieli udostępnić imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, numery telefonu oraz maile osób zgłaszających, włącznie z treścią pisma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.