Tesla 4680, to nowe ogniwa akumulatorowe Panasonica. Wydajniejsze, pojemniejsze i tańsze!

W październiku zeszłego roku na Tesla Battery Day firma zaprezentowała swoje nowe ogniwa akumulatorowe. „Tesla 4680”, bo tak właśnie zwykło się je nazywać po fizycznych rozmiarach, jakie przyjmują, już są w produkcji w zakładach firmy, ale ta potrzebuje wsparcia ze strony giganta pokroju Panasonica, aby przekuć je na masową produkcję swoich Modeli nowej generacji.

Panasonic o ogniwach dla Tesli. Wszystko idzie zgodnie z planem i zmierza w dobrym kierunku

Przypominamy o tym dlatego, że Panasonic przedstawił właśnie aktualizację na temat tego nowego ogniwa baterii 4680, które rozwija dla Tesli, w wywiadzie z Nikkei Asia. W nim dyrektor generalny działu akumulatorowego Panasonic, czyli Kazuo Tadanobu, powiedział, że „jeśli chodzi o rozwój produktu, cele technologiczne w dużej mierze zostały osiągnięte”. Firma ujawniła wcześniej zdjęcie wyprodukowanego już ogniwa, które widzicie powyżej.

Tadanobu wyjawił też, że firma buduje już prototypową linię produkcyjną, aby „przeprowadzać próby masowej produkcji i doskonalić proces w Japonii, dopóki nie będzie można go szybko wdrożyć”. Jeśli z kolei uważacie, że postawienie na cylindryczny kształt ogniwa było błędem, CEO broni tego pomysłu, wskazując, że „4680 został uznany za optymalny rozmiar akumulatora po uwzględnieniu kosztów, równowagi i innych możliwości stwarzanych przez cylindryczne ogniwa”.

Co zapewnią elektrycznym samochodom ogniwa Tesla 4680?

O wyjątkowości ogniw Tesli nowej generacji zapewne słyszeliście już nie raz. Nie jest to jedynie zwiększenie ich rozmiarów, a szereg rozwiązań, które finalnie mają poprawić zasięg pojazdu o około 16%, ale też ogólną wydajność. Tesla 4680 oferują bowiem ponoć 5-krotnie wyższą pojemność energetyczną i gęstość energii, w wyniku czego cena całych zestawów akumulatorów ma spaść o 14% przy ich wykorzystaniu.

Tesla zadbała o znaczące ulepszenia w pięciu kluczowych aspektach zorientowanych wokół akumulatorów. Mowa o konstrukcji komór, nowym materiale anodowym i katodowym, zupełnie nowym projektem akumulatora (dzięki specjalnym odlewom i strukturalnym pakietom) i nawet projektem samej fabryki, która zajmie się ich produkcją.

Wyjątkowym w ogniwach 4680 jest zdecydowanie to, że choć każdy z tych elementów zapewnia stopniowe ulepszenie technologii akumulatorów, to pełen potencjał nowości pokazuje się dopiero po połączeniu ich wszystkich ze sobą. Tesla rozwiązała problem zgubnego zwiększania rozmiarów za pomocą podejścia „bez tablic” (z angielskiego “tabless cell”). To znacząco obniżyło opór elektryczny wewnątrz komórki, kończąc z problemami termicznymi. 

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *