Vanilla OS 2 – dystrybucja Linuksa, która ma Ci zastąpić wszystkie inne

Światło dzienne ujrzała bardzo ciekawa dystrybucja Linuksa, która ma zamiar zastąpić wszystkie dotychczasowe. Wszystko przez jej niespotykaną funkcjonalność, a przy okazji fakt, że stawia głównie na niezawodne działanie i bezpieczeństwo użytkownika. Bez problemu skonfigurujemy laptopy z dwoma układami graficznymi, zainstalujemy aplikacje z innych dystrybucji, a nawet uruchomimy pliki z Androida. Vanilla OS 2 ma naprawdę dużo do zaoferowania.

Vanilla OS 2 to interesująca dystrybucja systemu Linux, która jest naprawdę wszechstronna. Jej zalety to: niezawodne działanie, możliwość instalacji aplikacji z innych dystrybucji i Androida, a także sporo opcji personalizacji.

Funkcjonalność i same założenia omawianej dystrybucji Vanilla OS 2 robią wrażenie. Twórcy jasno określają filary, na których stoi ich system: niezawodność, bezpieczeństwo oraz przyjazne i całkiem konfigurowalne środowisko, które oferuje multum możliwości. Oprogramowanie opiera się na dystrybucji Debian (wcześniejsze wersje miały korzenie w Ubuntu, więc zaszła naprawdę spora metamorfoza od środka) i działa dzięki rozwiązaniu ABRoot 2. Technologia ta tworzy dwie kopie systemu plików (root A i B), gdzie podczas działania wykorzystywana jest jedna, a na drugiej wprowadzane są zmiany i aktualizacje. Dzięki temu po potencjalnej „awarii”, podczas startu systemu możemy przywrócić go do poprzedniego stanu, w którym działał poprawnie. Przydatne jest także ustalenie, kiedy mają być wprowadzane aktualizacje (np. raz na tydzień), a przy tym nie będą one instalowane, gdy robimy coś na komputerze, aby nam nie przeszkadzać. Jeśli natomiast korzystamy z laptopa, który ma dwa układy graficzne, to z łatwością wybierzemy, który ma być wykorzystywany do pracy (zintegrowany, dedykowany lub według potrzeby) dzięki pakietowi PRIME Utility.

Kolejnym imponującym aspektem jest kompatybilność. Aplikacje z Androida zainstalujemy w łatwy sposób – wystarczy dwukrotnie kliknąć plik APK (wszystko dzięki integracji systemu z pakietem Waydroid). Podobnie sytuacja wygląda z plikami DEB. Vanilla OS 2 może skorzystać z narzędzia o nazwie APX v2, które pozwala na instalację aplikacji z dowolnej dystrybucji Linuksa. Nasze dane są dodatkowo szyfrowane, a przy starcie sprawdzana zostaje integralność systemu. Przy okazji bardziej zaawansowani użytkownicy mogą liczyć na pakiet Vanilla Image Builder (Vib), dzięki któremu mogą stworzyć własną wersję systemu (plik YAML definiuje aspekty działania Vanilla OS). Jakby tego było mało, każde zadanie możemy zautomatyzować dzięki Vanilla System Operator (VSO). Jeśli natomiast chodzi o bardziej podstawowe informacje, to system działa w oparciu o jądro w wersji 6.9.8 i środowisko graficzne GNOME 46. Pełną listę zmian znajdziemy tutaj, z kolei obraz ISO pobierzemy z tego adresu.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *