Microsoft informuje klientów o ataku rosyjskiego SWR i wycieku maili klientów. Niestety pół roku później

Rosyjscy hakerzy, którzy włamali się do systemów Microsoftu w styczniu tego roku i szpiegowali skrzynki odbiorcze pracowników, wykradli też e-maile klientów. Gigant technologiczny dopiero teraz informuje o skali incydentu.

Specjaliści Microsoftu 12 stycznia br. wykryli cyberatak ze strony Rosji, wymierzony w systemy korporacyjne firmy. Według deklaracji natychmiast podjęto działania, których celem było m.in. zneutralizowanie wrogiej aktywności oraz złagodzenie skutków ataku.

Rosyjscy cyberszpiedzy w akcji

Według Microsoftu za atak odpowiada grupa Midnight Blizzard (znana również jako APT29,  Cozy Bear, Nobelium), powiązana z rosyjską Służbą Wywiadu Zagranicznego (SWR). Rosjanie nigdy nie odnieśli się do tych zarzutów.

Skala ataku jest większa, niż się wydawało

W styczniu Microsoft przekazał, że hakerzy ukradli wiadomości e-mail pracowników i próbowali ich użyć, aby włamać się do komunikacji klientów, w tym agencji rządowych. Firma zaznaczyła przy tym, że Midnight Blizzard uzyskał dostęp do „bardzo małego procentu” korporacyjnych kont e-mail firmy.

Jak ujawnił Bloomberg w ubiegłym tygodniu – skala ataku jest większa, niż się początkowo wydawało. Microsoft wysyła bowiem maile do kolejnych klientów informując ich, do czego konkretnie mają dostęp adwersarze.

Microsoft wysyła maile klientom

„Kontynuujemy wysyłanie powiadomień do klientów, którzy korespondowali z firmowymi kontami e-mail Microsoft, które zostały wykradzione przez Midnight Blizzard” – potwierdził rzecznik Microsoftu agencji Bloomberg.

„Dostarczamy użytkownikom oprogramowania korespondencję e-mail, do której wrogi aktor uzyskał dostęp.To bardziej szczegółowe informacje dla klientów, którzy już zostali powiadomieni, a także nowe powiadomienia” – dodał.

Microsoft nie precyzuje przy tym, ilu klientów padło ofiarą ataku, ani co konkretnie zostało wykradzione.

Kolejny atak na Microsoft

Microsoft padł też niedawno ofiarą ataku ze strony cyberprzestępców z Chin. Incydent ten doprowadził do kradzieży e-maili oraz innych danych należących do wysokich rangą urzędników rządowych USA.  

Na temat chińskiego ataku hakerskiego na Microsoft powstał ostatnio raport. Napisano w nim, że do ataku przyczyniły się decyzje Microsoftu obejmujące zarządzanie zagrożeniami i depriorytetyzację inwestycji w bezpieczeństwo.

W związku z atakami ze strony Rosji i Chin, które miały miejsce w krótkim odstępie czasu, prezes Microsoftu Brad Smith zeznawał przed komisją ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Izby Reprezentantów USA. Zapewnił, że Microsoft wzmacnia zabezpieczenia.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

CSIRT KNF ostrzega. Cyberprzestępcy podszywają się pod PKO BP

Klienci PKO Banu Polskiego muszą mieć się na baczności. CSIRT KNF ostrzega przed nową kampanią phishingową, w której cyberprzestępcy wykorzystują wizerunek największego polskiego banku. Kampanię przygotowano z dbałością o szczegóły, więc łatwo się nabrać.

Nauka

Nowy model OpenAI ,,Orion” zadebiutuje jeszcze w 2024 roku

OpenAI planuje wydanie następcy obecnych modeli GPT-4o i o1. Jak donosi redakcja The Verge, nowy model ma nosić nazwę Orion. Z przekazanych informacji wynika, że model ten początkowo nie będzie powszechnie dostępny. OpenAI ma w pierwszej kolejności przyznać dostęp do Oriona firmom, z którymi ściśle współpracuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *