Wielka operacja Interpolu zakończona sukcesem. Aresztowano ponad 2000 osób. W tle oszustwa w Internecie i pranie brudnych pieniędzy

Według Interpolu, doprowadzono do aresztowania ponad 2000 osób podejrzanych o oszustwa internetowe i pranie brudnych pieniędzy.

Jak podaje Interpol, udało się przeprowadzić skuteczny nalot na centra obsługi telefonicznej, które najprawdopodobniej były głównymi bazami operacji cyberprzestępców. To stąd przeprowadzane były ataki telefoniczne i mailowe, w tym oszustwa związane z wyłudzaniem pieniędzy. Dzięki operacji First Light 2022 skonfiskowano aktywa o wartości ponad 50 mln dolarów.

Jednym z najpoważniejszych przypadków, w który byli zaangażowani zatrzymani było sfingowanie porwania nastolatki. Policja w Singapurze uratowała nastoletnią ofiarę, która została podstępnie oszukana do sfingowania własnego porwania, aby wyłudzić od rodziców okup w wysokości 1,5 mln euro.

Grupę przestępców udało się jednak zatrzymać nim doszło do przekazania pieniędzy. Zamknięto również ok. 4000 kont należących do podejrzanych. Z kolei w Papui Nowej Gwinei zatrzymano innego przedstawiciela szajki, który miał stać za schematem Ponziego. Oszuści nabrali ponad 24 tys. osób wyłudzając niemal 34 mln euro.

“Transnarodowy i cyfrowy charakter różnych rodzajów oszustw telekomunikacyjnych i socjotechnicznych nadal stanowi poważne wyzwanie dla lokalnych władz policyjnych, ponieważ sprawcy działają z innego kraju, a nawet kontynentu niż ich ofiary i stale aktualizują swoje schematy oszustw”, powiedział Duan Daqi, rzecznik pekińskiego biura Interpolu.

Operacja First Light trwała 2 miesiące i brali w niej udział funkcjonariusze z 76 krajów. Dzięki ich wysiłkom udało się zdobyć kluczowe informacje, jak adresy IP, numery telefonów, czy szczegóły dotyczące fałszywych stron internetowych i dane dotyczące podejrzanych transakcji finansowych. To ostatecznie doprowadziło do zatrzymania 2000 podejrzanych.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Cyberwojna trwa w najlepsze – jak się bronić?

Mało kto jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Większość z nas po prostu korzysta z internetu, aplikacji mobilnych, gier, programów komputerowych i usług online absolutnie nie zaprzątając sobie głowy, jak to wszystko działa. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, przeprowadzane są również cyberataki, jednak naiwnością byłoby myśleć, że my jesteśmy od nich wolni. Tak naprawdę cyberwojna trwa od dawna, a jej celem może być każdy. Jak możesz się obronić, nie będąc ekspertem od cyberbezpieczeństwa? Przygotowaliśmy przydatny zestaw porad i działań, które warto podjąć w celu ochrony własnych danych i własnego komputera.

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *