Według Interpolu, doprowadzono do aresztowania ponad 2000 osób podejrzanych o oszustwa internetowe i pranie brudnych pieniędzy.
Jak podaje Interpol, udało się przeprowadzić skuteczny nalot na centra obsługi telefonicznej, które najprawdopodobniej były głównymi bazami operacji cyberprzestępców. To stąd przeprowadzane były ataki telefoniczne i mailowe, w tym oszustwa związane z wyłudzaniem pieniędzy. Dzięki operacji First Light 2022 skonfiskowano aktywa o wartości ponad 50 mln dolarów.
Jednym z najpoważniejszych przypadków, w który byli zaangażowani zatrzymani było sfingowanie porwania nastolatki. Policja w Singapurze uratowała nastoletnią ofiarę, która została podstępnie oszukana do sfingowania własnego porwania, aby wyłudzić od rodziców okup w wysokości 1,5 mln euro.
Grupę przestępców udało się jednak zatrzymać nim doszło do przekazania pieniędzy. Zamknięto również ok. 4000 kont należących do podejrzanych. Z kolei w Papui Nowej Gwinei zatrzymano innego przedstawiciela szajki, który miał stać za schematem Ponziego. Oszuści nabrali ponad 24 tys. osób wyłudzając niemal 34 mln euro.
„Transnarodowy i cyfrowy charakter różnych rodzajów oszustw telekomunikacyjnych i socjotechnicznych nadal stanowi poważne wyzwanie dla lokalnych władz policyjnych, ponieważ sprawcy działają z innego kraju, a nawet kontynentu niż ich ofiary i stale aktualizują swoje schematy oszustw”, powiedział Duan Daqi, rzecznik pekińskiego biura Interpolu.
Operacja First Light trwała 2 miesiące i brali w niej udział funkcjonariusze z 76 krajów. Dzięki ich wysiłkom udało się zdobyć kluczowe informacje, jak adresy IP, numery telefonów, czy szczegóły dotyczące fałszywych stron internetowych i dane dotyczące podejrzanych transakcji finansowych. To ostatecznie doprowadziło do zatrzymania 2000 podejrzanych.