Wielka operacja Interpolu zakończona sukcesem. Aresztowano ponad 2000 osób. W tle oszustwa w Internecie i pranie brudnych pieniędzy

Według Interpolu, doprowadzono do aresztowania ponad 2000 osób podejrzanych o oszustwa internetowe i pranie brudnych pieniędzy.

Jak podaje Interpol, udało się przeprowadzić skuteczny nalot na centra obsługi telefonicznej, które najprawdopodobniej były głównymi bazami operacji cyberprzestępców. To stąd przeprowadzane były ataki telefoniczne i mailowe, w tym oszustwa związane z wyłudzaniem pieniędzy. Dzięki operacji First Light 2022 skonfiskowano aktywa o wartości ponad 50 mln dolarów.

Jednym z najpoważniejszych przypadków, w który byli zaangażowani zatrzymani było sfingowanie porwania nastolatki. Policja w Singapurze uratowała nastoletnią ofiarę, która została podstępnie oszukana do sfingowania własnego porwania, aby wyłudzić od rodziców okup w wysokości 1,5 mln euro.

Grupę przestępców udało się jednak zatrzymać nim doszło do przekazania pieniędzy. Zamknięto również ok. 4000 kont należących do podejrzanych. Z kolei w Papui Nowej Gwinei zatrzymano innego przedstawiciela szajki, który miał stać za schematem Ponziego. Oszuści nabrali ponad 24 tys. osób wyłudzając niemal 34 mln euro.

„Transnarodowy i cyfrowy charakter różnych rodzajów oszustw telekomunikacyjnych i socjotechnicznych nadal stanowi poważne wyzwanie dla lokalnych władz policyjnych, ponieważ sprawcy działają z innego kraju, a nawet kontynentu niż ich ofiary i stale aktualizują swoje schematy oszustw”, powiedział Duan Daqi, rzecznik pekińskiego biura Interpolu.

Operacja First Light trwała 2 miesiące i brali w niej udział funkcjonariusze z 76 krajów. Dzięki ich wysiłkom udało się zdobyć kluczowe informacje, jak adresy IP, numery telefonów, czy szczegóły dotyczące fałszywych stron internetowych i dane dotyczące podejrzanych transakcji finansowych. To ostatecznie doprowadziło do zatrzymania 2000 podejrzanych.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *