Windows 11 22H2 oficjalnie wydany. Oto najważniejsze nowości

Windows 11 został zaktualizowany do wersji 22H2. To pierwsza “duża” i zarazem jedyna tego typu aktualizacja przewidziana na 2022 rok. Jedenastka jest już z nami od roku, a teraz dzięki aktualizacji została dodatkowo odświeżona i poprawiona.

Już na wstępie trzeba jednak zaznaczyć, że choć pełna lista zmian przewidzianych dla Windowsa 11 22H2 jest długa, niektóre nie będą dostępne od ręki. Część pojawi się w Jedenastce dopiero w ramach dodatkowego pakietu.

Windows 11 22H2 na pierwszy rzut oka nie różni się istotnie od swojego poprzednika, a przynajmniej nie wizualnie. Microsoft podaje, że w tym wydaniu “okienek” skupiono się przede wszystkim na poprawie wydajności, narzędziach, które pomogą w pracy twórczej, dodatkowych zabezpieczeniach i poprawkach mających wpływ na komfort pracy zdalnej.

Nowości w Windows 11 22H2

Nowe funkcje, które już teraz trafiają do Windowsa 11 22H2 obejmują poprawione menu rozmieszczania okien na ekranie. Nowe podziały przydadzą się głównie w przypadku ultraszerokich monitorów, ale nie tylko. Dotychczas część problemów można było ominąć tylko z wykorzystaniem eksperymentalnych wciąż opcji oferowanych w ramach popularnego dodatku Power Toys. Windows 11 22H2 pozwala teraz dodatkowo indywidualnie przypinać poszczególne karty z Edge’a.

Zmiany w przypinaniu okien do ekranu

Do Windowsa 11 22H2 trafia także zupełnie nowy program Clipchamp, który ucieszy wszystkich fanów wideo – zwłaszcza tych, którzy pamiętają czasy prostego, acz skutecznego Windows Movie Makera. Nowy edytor, na podobnej zasadzie, pozwala w prosty sposób przygotowywać filmy do dalszej publikacji z uwzględnieniem tytułów, przejść i edycji dźwięku. Bez wątpienia będzie to narzędzie wykorzystywane przez początkujących lub niewymagających użytkowników chcących poprawić filmy z wakacji lub nieznacznie zmienić nagrania przed publikacją w internecie.

Nowy edytor wideo Clipchamp

W Windows 11 22H2 pojawiają się także nowe opcje związane z obsługą kamer do wideorozmów. Co prawda zakres możliwości zależy od wykorzystanego sprzętu, jednak w najlepszym przypadku oprogramowanie pozwoli jeszcze lepiej rozmywać tło, kadrować postać i z wykorzystaniem SI w czasie rzeczywistym edytować obraz tak, by z perspektywy rozmówcy użytkownik cały czas patrzył mu w oczy – nawet, jeśli spogląda na ekran, a więc nieco w innym kierunku, niż prosto w obiektyw kamery.

Oprócz tego w systemie pojawia się także nowy mechanizm Smart App control pozwalający bezpiecznie instalować nowe aplikacje w Windowsie, dodatkowe preferencje związane z organizacją aplikacji w Menu Start oraz drobniejsze zmiany, w tym poprawki interfejsu, zmiany w działaniu trybu Nie przeszkadzać czy opcja tworzenia napisów na żywo z dowolnego nagrania – ale ta będzie dostępna tylko dla użytkowników korzystających z Windowsa 11 w języku angielskim.

Windows 11 22H2 – więcej zmian w październiku

Dla wielu użytkowników najważniejszą zmianą w “nowym” Windows 11 22H2 będą karty Eksploratora plików, które pozwolą wygodnie przeglądać zawartość kilku katalogów jednocześnie – na podobnej zasadzie, jak stron internetowych w przeglądarce. Niestety, jest to jedna z opcji, która trafi do Windowsa 11 22H2 dopiero w październiku.

Karty w Eksploratorze plików w Windows 11 22H2

Równolegle Eksplorator w Windows 11 zostanie nieco odświeżony i lepiej zintegrowany z OneDrive’em. W październiku w systemie pojawi się także odświeżona aplikacja do obsługi zdjęć (wraz z rozbudowanymi opcjami segregowania ich w formie albumów), dodatkowe sugestie w menu kopiowania (np. propozycje dodania wydarzenia do kalendarza w przypadku kopiowania dat), zmiany w wyświetlaniu ikon aplikacji na Pasku Zadań oraz dodatkowe opcje związane z udostępnianiem z użyciem Nearby Share.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *