Wyciekły dane osobowe studentów SGH. Przez miesiąc pokazywała je wyszukiwarka Bing!

Serwis Niebezpiecznik donosi o wycieku danych studentów Szkoły Głównej Handlowej (SGH). Jak zaznacza, uczelnia poinformowała, że doszło do niego w wyniku błędu programistycznego, a nieuprawnione osoby miały dostęp do wrażliwych informacji.

Szkoła Główna Handlowa (SGH) rozesłała do swoich studentów pismo, w którym szczegółowo opisała całe zdarzenie oraz zaznaczyła, jakie dane wyciekły. Pismo zostało udostępnione przez serwis Niebezpiecznik. Wynika z niego, że wyciek został spowodowany przez „błąd programistyczny w systemie rekrutacji na wyjazdy międzynarodowe SGH”.

Wyciek danych studentów SGH

Lista danych, które wyciekła jest bardzo długa. Jak podkreśla Niebezpiecznik były to dane zarówno studentów, którzy wyjechali na zagraniczne wyjazdy, jak i tych, którzy dopiero o taki wyjazd aplikowali. Wśród nich znajdowały się m.in.:

  • imię, nazwisko,
  • numer PESEL,
  • seria i numer dowodu lub paszportu i data wydania,
  • data urodzenia,
  • numer konta,
  • nazwisko panieńskie matki,
  • numer telefonu,
  • szczegółowe dane dotyczące trybu studiów.

Ze wspomnianego pisma wynika, że do danych dostęp miało tylko pięć nieuprawnionych osób – studentów SGH. Wszystkie miały pisemnie potwierdzić „trwałe usunięcie pobranych danych lub wykasowanie pamięci podręcznej (cache) przeglądarki w przypadku tylko ich przeglądania”. Część danych – imię i nazwisko oraz numer albumu studenta, było jednak przez miesiąc (od 20 sierpnia do 15 września) zaindeksowanych w wyszukiwarce Bing. Na wniosek uczelni dane miały zostać usunięte z wyszukiwarki.

Wyciek tego typu informacji niesie za sobą bardzo duże ryzyko. Pozyskanie szczegółowych danych przez niewłaściwe osoby może skutkować wieloma problemami, w tym kradzieżą środków z konta bankowego, próbą zaciągania kredytów lub wykorzystywaniem ich do różnego rodzaju oszustw. Warto o tym pamiętać. Serwis Niebezpiecznik poleca nawet zastrzeżenie dowodu czy przeniesienie oszczędności z ujawnionego rachunku na inny rachunek.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *