Wyjątkowość nowego procesora graficznego NVIDIA. Przy projektowaniu GPU Hopper pomagała sztuczna inteligencja!

Wyjątkowość nowego procesora graficznego NVIDIA obejmuje więcej niż dotychczas myśleliśmy. Firma sama pochwaliła się, że GH100, czyli GPU Hopper akceleratora NVIDIA H100, wyróżnia się względem pozostałych tym, że przy jego projektowaniu pomagała sztuczna inteligencja. Właśnie tak – akcelerator do m.in. obliczeń SI został stworzony z wykorzystaniem SI właśnie.

NVIDIA w rozwoju sprzętów przeznaczonych do obliczeń sztucznej inteligencji… sama korzysta ze sztucznej inteligencji

Przed sześcioma laty NVIDIA pokazała światu akcelerator Tesla P100 z procesorem graficznym GP100 z ogromną wtedy liczbą 15,3 miliarda tranzystorów w krzemie o wielkości 610 mm kwadratowych. W 2020 roku premierę zaliczył GA100 o wielkości 828 mm2, który miał już w sobie niebywałe 54,2 miliarda tranzystorów, a w marcu bieżącego roku doczekaliśmy się wprawdzie mniejszego (mierzącego 814 mm2), ale bogatszego w tranzystory (ma ich aż 80 miliardów) rdzenia GH100, który wraz z pamięcią stanowi podstawę akceleratorów H100.

Procesor GH100 jest produkowany z wykorzystaniem procesu produkcyjnego TSMC N4, a nie N7, jak GA100, co (pomijając różnice w architekturze) jednoznacznie wyjaśnia powód różnicy w liczbie tranzystorów. W pełnej implementacji GH100 ma do zaoferowania 144 klastrów (SM), a to przekłada się na 18432 rdzeni CUDA (FP32), a to oznacza, że każdy klaster zapewnia 128 rdzeni FP32. Niedawno NVIDIA ogłosiła, że wykorzystuje sztuczną inteligencję do projektowania i rozwijania procesorów graficznych, które są znacznie lepsze od tych stworzonych przez ludzi i wygląda na to, że flagowy układ GPU Hopper zielonej ekipy jest świadectwem tego stwierdzenia, gdyż zawiera prawie 13000 instancji obwodów, które zostały w całości stworzone przez Sztuczną Inteligencję.

W ogólnym rozrachunku GPU firmy NVIDIA są w większości projektowane przy użyciu najnowocześniejszych narzędzi EDA (Electronic Design Automation). Jednak nie tylko, bo NVIDIA wspomaga ten proces systemem sztucznej inteligencji PrefixRL, który odpowiada za optymalizację równoległych obwodów prefiksowych przy użyciu głębokiego uczenia się. Dzięki temu rozwiązaniu firma może projektować mniejsze, szybsze i bardziej energooszczędne układy, zapewniając przy tym jednocześnie wyższą wydajność.

NVIDIA wykorzystała tę metodologię do zaprojektowania blisko 13000 układów wspomaganych przez SI, dzięki czemu zaoszczędziła aż 25% miejsca, które zajęłaby ta sama implementacja, ale z wykorzystaniem narzędzi EDA. Zanim jednak NVIDIA mogła spijać śmietankę ze swojego unikalnego podejścia, musiała opracować specjalną platformę SI (Raptor), która pozwoliła wymagającemu obliczeniowo modelowi PrefixRL wykonywać szybciej swoją pracę.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *